Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek od celebracji Mszy Wieczerzy Pańskiej.
Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa nazywa się jego Paschą. Dlatego trzy dni poświęcone liturgicznym obchodom męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego noszą nazwę Triduum Paschalnego. – Stanowi ono szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem od celebracji Mszy Wieczerzy Pańskiej, kończy się zaś wieczorem w święto Zmartwychwstania Pańskiego – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.
– Uroczyste celebracje Triduum Paschalnego odbędą się we wszystkich kościołach parafialnych. W kościele konkatedralnym oraz w dwóch innych kościołach diecezji obrzędom liturgicznym Triduum Paschalnego będą przewodniczyć księża biskupi – dodaje.
W godzinach wieczornych w naszych kościołach odbędzie się Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczynająca obchód Triduum Paschalnego. Jest sprawowana w Wielki Czwartek wieczorem na pamiątkę ostatniej wieczerzy, którą Chrystus spożył z Apostołami przed swoją męką i śmiercią. – Ustanowił wówczas sakrament Eucharystii i kapłaństwa oraz pozostawił swoim uczniom przykazanie wzajemnej miłości. Ostatnią Wieczerzę Chrystus poprzedził gestem umycia nóg Apostołom dając im przykład pokornej służby. W trakcie Mszy Wieczerzy Pańskiej, podczas śpiewu hymnu Chwała na wysokości Bogu uderza się w dzwony. Od tego momentu milkną one aż do Wigilii Paschalnej. Po homilii może mieć miejsce obrzęd umycia nóg. Msza Wieczerzy Pańskiej kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji czyli tzw. ciemnicy – wyjaśnia ks. Sapieha
Program celebracji z udziałem biskupów:
Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek (29 marca)
Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek (30 marca)
Wigilia Paschalna w Wielką Noc (31 marca/1 kwietnia)
Msza poranna w dzień Zmartwychwstania Pańskiego (1 kwietnia)