Nowy numer 42/2019 Archiwum

Dziś Wielki Piątek

To jedyny dzień w roku, kiedy nie sprawuje się Mszy św. Wieczorem w kościołach całej diecezji odbędzie się Liturgia Męki Pańskiej.

W Wielki Piątek wiernych obowiązuje post. – W tym dniu nie sprawuje się Mszy św. Ołtarz pozostaje obnażony. Nie ma na nim krzyża, świeczników i obrusów. Po południu lub wieczorem sprawuje się Liturgię Męki Pańskiej. Liturgia ta rozpoczyna się od gestu prostracji: celebrans po wejściu do kościoła w całkowitym milczeniu pada na twarz przed ołtarzem. Dalej ma miejsce lektura czytań biblijnych o męce Chrystusa, zwłaszcza opisu męki Pańskiej wg św. Jana, modlitwa powszechna za Kościół i świat w formie 10 rozbudowanych wezwań, adoracja krzyża i Komunia św. Obrzęd kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do grobu Pańskiego – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek z udziałem księży biskupów (30 marca):

  • konkatedra - godz. 18, bp P. Socha
  • kościół pw. św. Mikołaja w Głogowie - godz. 18, bp S. Regmunt
  • kościół pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. - godz. 19, bp. T. Lityński
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL