Nowy numer 42/2020 Archiwum

W poszukiwaniu Zmartwychwstałego

Już po raz drugi, w sobotę 14 kwietnia, wyruszy wielkanocny rajd rowerowy do Bożego Grobu na trasie Zielona Góra - Brzeźnica - Żagań. Przyłączysz się?

Kaplica Bożego Grobu znajdująca się przy kościele parafialnym pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu to cel rowerowego rajdu.

Uczestnicy z Żagania i okolic mogą się zapisywać przez stronę internetową parafii Nawiedzenia NMP w Żaganiu. Natomiast pielgrzymi z Zielonej Góry zapisują się u ks. Dariusza Wytrykowskiego z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze (kom. 723 828 475).

Zobacz fotorelację z ubiegłego roku: TUTAJ

Kaplica Bożego Grobu w Żaganiu to replika Bożego Grobu w Jerozolimie. Jest pierwszą tego typu budowlą na Śląsku i jedyną na terenie Polski kopią jerozolimskiej kaplicy w jej średniowiecznej postaci.

- Powstała ok. roku 1600 z inicjatywy żagańskiego opata zakonu augustianów Jakuba II Liebiga. Pierwotnie wchodziła w skład trzyczęściowego tzw. zespołu Bożego Grobu, w którego skład wchodziły jeszcze Kaplica Świętego Krzyża oraz Kaplica Namaszczenia. Żagańska kaplica, stanowiąca miejsce kultu Zmartwychwstania, stała się od momentu powstania aż do II wojny światowej celem pielgrzymek wiernych z terenu Niemiec - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

- Przeszła ona gruntowną renowację w latach 2016-2017 i została poświęcona przez bp. Tadeusza Lityńskiego w Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września 2017 r., stając się w ten sposób ponownie znakiem wiary i celem pielgrzymek - dodaje.

Ramowy program:

8.30 - wyjazd z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze;
10.30 - postój przy kościele pw. św. Marii Magdaleny w Brzeźnicy (poczęstunek, rozdanie koszulek rajdu, przyłączenie się uczestników rajdu z Żagania i okolic, wspólna modlitwa w kościele);
11.00 - wspólny wyjazd w asyście policji do kaplicy Bożego Grobu w Żaganiu;
12.00 - liturgiczne powitanie przy kaplicy Bożego Grobu w Żaganiu;
12.15 - żurek wielkanocny dla uczestników rajdu przed starą plebanią;
13.00 - Msza św. oraz błogosławieństwo i namaszczenie olejkiem nardowym przy kaplicy Bożego Grobu;
14.00 - powrót pielgrzymów do Zielonej Góry (możliwość skorzystania z autobusu podstawionego przez organizatorów).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama