Nowy numer 41/2019 Archiwum

Pokłady dobra i miłości istnieją

Wykorzystuje swój talent i zbiera pieniądze na rehabilitację swojej siostry. Na tym nie poprzestaje, a uczy się dopiero do gimnazjum.

Martynka jest niepełnosprawna od urodzenia. Choruje na mózgowe porażenie dziecięce. – Od pierwszych miesięcy życia poddawana jest rehabilitacji i ciężko pracuje każdego dnia. Sama nie może chodzić, porusza się na wózku inwalidzkim i powoli stawia pierwsze samodzielne kroki. Coraz lepiej też wychodzi jej układanie zdań – opowiada jej siostra Kinga Kaczmarek z kl. II gimnazjum w SP nr 3 w Sulechowie.

Portret dla pierwszej damy

Kinga ma talent plastyczny i wykorzystuje go, aby pomagać swojej siostrze. Na pomysł ten wpadli Dorota i Zbigniew Augustyniakowie z Fundacji „Brawo Wy”, która pomaga niepełnosprawnej dziewczynce. – Akcja polegała na wpłacie środków na subkonto Martynki, po czym ja wykonywałam rysunek dla wpłacającego. Bardzo się cieszę, że mogłam w ten sposób dołożyć swoją cegiełkę do pomocy Martynie – mówi dziewczyna. Portret wykonany przez młodą sulechowiankę trafił również do pierwszej damy. Tak, tak! – To pani Dorota z fundacji napisała list do Kancelarii Prezydenckiej, a w odpowiedzi otrzymała zdjęcie z podpisem pani Agaty Dudy i poleceniem wykonania przeze mnie jej portretu – tłumaczy uczennica. – To był bardzo pracochłonny rysunek i spędziłam nad nim wiele godzin. Później okazało się, że dostaliśmy zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego – dodaje. Niedawno Kinga wzięła udział w konkursie na kartkę wielkanocną diecezjalnej Caritas. Jej praca była jedną z najlepszych. – Zdecydowałam się na nietypową koncepcje – kartka powstała na czarnym papierze. Czerń nie kojarzy się z radosnym świętem jakim jest Wielkanoc. Był to zabieg celowy, mający za zadanie podkreślić jasność Baranka, który po dniach Wielkiego Postu przynosi nadzieję i światłość. Zależało mi, by przekaz był prosty i symboliczny – wyjaśnia uczennica.

Młodzi nie są źli

Kinga nie tylko pomaga swojej siostrze. Jej przygoda z wolontariatem zaczęła się wraz z rozpoczęciem nauki w gimnazjum. Już drugi rok działa w Szkolnym Kole Caritas. Młodzi podejmują różnorakie akcje, na przykład odwiedzają chorych i niepełnosprawnych, zarówno dzieci, jak i osoby starsze. – Mamy swoich podopiecznych, z którymi się spotykamy. To właśnie dla nich organizujemy Świąteczny Koncert Charytatywny. To dla nas duże wydarzenie, do którego przygotowujemy się cały rok – zauważa Kinga i dodaje: – Trudno zliczyć wszystkie działania, których się podejmujemy. Jest tego naprawdę dużo! Najbardziej dumna jestem z filmu, który w ogólnopolskim konkursie Caritas „Zacznij działać” zajął drugie miejsce. Razem z moimi kolegami stworzyliśmy film będący elementarzem wolontariusza. Wolontariat przede wszystkim daje Kindze dużo radości. – Uśmiech pojawia się na twarzy mojej i osób, którym dajemy choćby namiastkę szczęścia – podkreśla. – Cieszę się, że trafiłam na tak rewelacyjną społeczność. Jest nas bardzo wielu i to daje nam ogromne możliwości! To niesamowite, że na przekór opinii, jaka panuje o dzisiejszej młodzieży, jest wiele osób angażujących się w rozmaite wydarzenia czy akcje pomocowe. W ten sposób udowadniamy, że mamy w sobie ogromne pokłady dobra i miłości do bliźnich – podsumowuje.

Ona ma wyobraźnię miłosierdzia

Violetta Samociak, katechetka – Kinga ujmuje swą prostotą i skromnością. Jest niezwykle uczynna, bezinteresowna i zawsze do dyspozycji. Nieistotne, czy pomagamy w czasie lekcji czy po lekcjach, ona zawsze swój czas chętnie poświęca drugiemu człowiekowi. Niesamowite jest to, że tak młoda osoba jak ona nie ma żadnych barier i wykazuje wiele empatii. Kinga uczestniczyła w poszukiwaniach chorego dziecka, którym nasze Szkolne Koło Caritas mogłoby się opiekować. Wybraliśmy Tymka, Karolinę i Kacpra, a Kinga nawet nie przyznała się, że ma chorą niepełnosprawną siostrę. Kiedy zapytałam, dlaczego, odpowiedziała, że siostra potrzebuje pomocy i jest im bardzo trudno, ale są osoby jeszcze bardziej potrzebujące. W świecie, gdzie panuje konsumpcjonizm i każdy zagarnia dla siebie jak najwięcej, ona widzi, że inni są bardziej potrzebujący. Takiej wyobraźni miłosierdzia życzę każdemu i sobie!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL