Nowy numer 41/2019 Archiwum

Zawsze pytać: dlaczego?

Są dowody i świadkowie. To historia dwunastu przysięgłych, którzy mają zdecydować o karze śmierci dla młodego chłopaka oskarżonego o zabicie ojca. Wszystko miało pójść gładko, ale jeden z przysięgłych nie jest przekonany o winie oskarżonego.

„Dwunastu” to nowy spektakl Teatru Zdumienie z Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. To historia znana z filmu „Dwunastu gniewnych ludzi” Sidneya Lumeta z 1957 roku według scenariusza Reginalda Rose’a.

Premiera nowego spektaklu odbyła się 9 maja na deskach Sceny nad Pralnią. – Oglądałem kiedyś ten film i bardzo mi się podobał. To bardzo ciekawy tekst. Tak naprawdę jedna osoba zmienia losy całego procesu, gdyby nie on, być może niewinna osoba zostałaby skazana. W codziennym życiu potrzeba takiej odwagi, aby – czasem nawet samemu – stanąć w obronie prawdy – zauważa dk. Marcin Krzyżanowski. To przedstawienie to pomysł kleryków, ale chętnie, choć z początkowymi oporami, przystała na to reżyserka Teatru Zdumienie. – Znam „Dwunastu gniewnych ludzi” i ten temat zawsze mi się podobał, dlatego się zgodziłam. Tak naprawdę w tej sztuce nie chodzi tylko o winę lub niewinność skazanego. Dla mnie to także przypomnienie, aby nigdy nie oceniać pochopnie drugiego człowieka, ale zawsze pytać: dlaczego? – wyjaśnia Kinga Kaszewska-Brawer, na co dzień aktorka Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze. Premiera stanowiła jednocześnie obchody 15-lecia Teatru Zdumienie. I jak na jubileusz przystało, nie zabrakło gości. Wśród nich był bp Paweł Socha i bp Stefan Regmunt, który zauważył, że teatr odgrywa niezwykłą rolę w formacji kandydata do kapłaństwa. – To jest przygotowanie pewnego warsztatu do pracy duszpasterskiej. Ten, który był aktorem, na pewno inaczej będzie przepowiadał, inaczej będzie się czuł w miejscu publicznym i będzie rozumiał, jak ważne jest nawiązanie kontaktu ze słuchaczami – mówił bp Regmunt. Potwierdza to dk. Wojciech Żabiński, który dodaje: – Teatr daje także większą wrażliwość na człowieka, gdy wcielamy się w jakieś role.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL