Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zaproszenie na Rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich

Ordynariusz zielonogórsko-gorzowski bp Tadeusz Lityński zaprasza do udziału w obchodach rocznicowych w niedzielę 27 maja.

W okolicznościowym komunikacie odczytanym wiernym w ubiegłą niedzielę bp Lityński napisał m. in.: „W dniu 30 maja 1960 r. pięć tysięcy mieszkańców naszego miasta wystąpiło przeciwko milicji i oddziałom ZOMO w obronie Domu Katolickiego. Znaczna część manifestantów została aresztowana i skazana na więzienie. Represje były bardzo dotkliwe, kary sięgały do pięciu lat więzienia. Wielu uczestników zajść, bez szans na zatrudnienie i godne życie, musiało opuścić miasto. Wydarzenia Zielonogórskie przez długie lata były celowo przemilczane.”

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się w niedzielę 27 maja o godz. 11.00 Mszą św. celebrowaną w zielonogórskiej konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej.

W drugiej części obchodów o 13.00 przed ratuszem zostaną wręczone odznaczenia państwowe oraz odbędzie się widowisko plenerowe zatytułowane „Ulice wolności”.

W obchodach weźmie udział Prezydent RP Andrzej Duda.

 

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL