Nowy numer 33/2020 Archiwum

Ambasador polskiej kultury

Cezary Zych przekonuje, że muzyka barokowa jest bardzo przyjazna otwartemu słuchaczowi, a nie tylko wytrawnym melomanom.

Krzysztof Król: Od 5 do 24 czerwca potrwa już druga odsłona muzycznego projektu „Nasz Telemann”. Proszę przypomnieć ideę tej inicjatywy.

Cezary Zych: Ziemia lubuska nie dała światu wielkich kompozytorów, ale zdarzali się muzycy, którzy się tutaj pojawiali i spędzali dość istotny moment swojego życia. Niewątpliwie najważniejszą taka postacią jest Georg Philipp Telemann, który rezydował w Żarach. To ktoś, kto był bardzo mocno związany z tym regionem. Co więcej, to jest czas, w którym on sam mówił, że był okresem polskim w jego życiu i twórczości.

To bardzo ciekawy aspekt, na który chcemy zwracać uwagę na ziemi lubuskiej, na Dolnym Śląsku i częściowo w Wielkopolsce. Postanowiliśmy podążać jego śladami po tym regionie i jednocześnie pokazywać to, co było w jego muzyce ewidentnie inspirowane twórczością polską. Chcemy pokazać Telemanna – pierwszego europejskiego kompozytora przed Chopinem, który docenił polską kulturę, przede wszystkim ludową. Dzięki niemu kultura ludowa stała się modna. Była modna w Niemczech, w Skandynawii, we Włoszech, Francji i innych miejscach. Odegrał rolę swoistego ambasadora polskiej kultury muzycznej.

Projekt „Nasz Telemann” to propozycja tylko dla wytrawnego słuchacza?

Muzyka barokowa bez względu na to, jak bardzo chcielibyśmy ją skomplikować, jest bardzo przyjazna słuchaczowi. Jeśli ktoś podchodzi do niej z minimum otwartości i ciekawości, to na pewno sprawi ona dużą satysfakcję nawet osobom, które muzyką nie interesują się na co dzień. Oczywiście są utwory które wymagają trochę więcej koncentracji, ale przecież tego wymaga kontakt z kulturą. W przeciwnym wypadku to byłaby czysta rozrywka, a my rozrywką się nie zajmujemy. To kultura przez wielkie „K”, ale to nie znaczy, że to jest coś czego należy się bać. •

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama