Nowy numer 33/2020 Archiwum

Tegoroczny "Ślad" dla ks. Draguły

"Wnikliwy głos o religii w debacie publicznej i mądre poruszanie się po pograniczach wiary i współczesnej kultury" - za to kapłan diecezji zielonogórsko‑gorzowskiej otrzymał Nagrodę Dziennikarską im. bp. Jana Chrapka.

Nagrodę wręczono 29 maja w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Podczas uroczystości laureat przyznał, że jest ona dowartościowaniem pewnego określonego stylu dziennikarstwa i publicystyki religijnej.

- Żyjemy w takim świecie, gdzie oczekuje się coraz bardziej dziennikarstwa opiniotwórczego, czasami wyostrzonego, skrajnego i mamy takich dziennikarzy, którzy publikują chętnie swoje oceny i opinie. Ja staram się uprawiać dziennikarstwo rozumiejące. Wydaje mi się, że takiej publicystyki rozumiejącej jest za mało - powiedział podczas gali.

Ks. Andrzej Draguła jest księdzem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, doktorem teologii, profesorem Uniwersytetu Szczecińskiego i Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, a także kierownikiem Katedry Teologii Praktycznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

Laureat jest także członkiem Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk, publicystą i członkiem redakcji kwartalnika „Więź” i Rady Naukowej Laboratorium „Więzi”.

Ks. Draguła jest autor książek, wydanych w Wydawnictwie „Więź”: „Ocalić Boga. Szkice z teologii sekularyzacji”; „Copyright na Jezusa. Język, znak, rytuał między wiarą a niewiarą”; „Bluźnierstwo. Między grzechem a przestępstwem”; „Emaus. Tajemnice dnia ósmego”. Ostatnia jego książka to „Słowo, które przenika. Komentarze do Ewangelii”.

Kapłan pisze także felietony do dodatku zielonogórsko-gorzowskiego „Gościa Niedzielnego”.

Do tej pory laureatami Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" im. bp. Jana Chrapka byli: Ewa Czaczkowska, Grzegorz Polak, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, Stefan Wilkanowicz, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek, Alina Petrowa-Wasilewicz.

"Ślad" to nagroda dziennikarzy dla dziennikarzy i ludzi mediów przyznawana od 2002 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama