Nowy numer 42/2019 Archiwum

Kolejny krok do beatyfikacji

Positio o życiu, cnotach i opinii świętości Sługi Bożego bpa Wilhelma Pluty - taki dokument 5 czerwca otrzymał bp Tadeusz Lityński od postulatora procesu beatyfikacyjnego.

Positio to dokument Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zbierający materiał dowodowy danej sprawy, a w zasadzie esencję tego materiału dowodowego. – Akta mają 26 tomów wielkości encyklopedii plus kilka tysięcy stron tekstów bpa Pluty wydanymi drukiem, zaś Positio to jeden tom mający 680 stron – wyjaśnia ks. Dariusz Gronowski, postulator procesu beatyfikacyjnego na etapie rzymskim.

– Positio zostało wydrukowane w Rzymie i jest zasadniczo dokumentem kongregacji. Jest to dokument procesowy i nie jest dostępny publicznie. W tej chwili Positio bpa Pluty jest wpisane do kolejki spraw do rozpatrzenia przez kongregację i czeka. Jak długo? Nie wiem, być może nawet kilka lat. Spraw z całego świata jest bardzo wiele – dodaje.

Więcej o Positio i dalszych etapach procesu beatyfikacyjnego w wydaniu papierowym Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL