Nowy numer 24/2018 Archiwum

Kapłan nie daje siebie

Biskup Paweł Socha przypomina, że wobec kapłaństwa potrzeba pokory i świadomości, że jest się narzędziem w rękach Pana Boga.

Krzysztof Król: Rokitniański odpust będzie okazją do dziękczynienia za 60 lat kapłaństwa pochodzącego z naszej diecezji i pracującego w Watykanie bp. Antoniego Stankiewicza, a także Księdza Biskupa. Proszę opowiedzieć swoją historię powołania.

Biskup Paweł Socha: Moje powołanie było prawdziwie dziełem Boga. Do Niższego Seminarium Duchownego prowadzonego przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy w Krakowie zgłosił mnie wujek, gdy zgłaszał też swojego syna. Skończyłem siódmą klasę i planowałem iść do liceum w Radomiu. Niespodziewanie otrzymałem list od dyrektora małego seminarium, że jest miejsce i mogę przyjechać do Krakowa. Dobrą opinię o rodzinie i nauce wyrobił mi mój brat Jan, który uczył się już w Niższym Seminarium Duchownym i był bardzo pilnym uczniem. Plany mojego ojca były zupełnie inne. Jeden syn był przewidziany do kapłaństwa, a drugi miał być jego następcą, czyli rolnikiem. Ojciec jednak zgodził się, abym ja też poszedł do Niższego Seminarium do Krakowa. Bardzo skorzystałem z formacji intelektualnej i duchowej, wiele zawdzięczam także środowisku kolegów z różnych rejonów Polski i o bogatej przeszłości wojennej. Mieliśmy mądrych wychowawców i wybitnych profesorów, którzy wykładali na Uniwersytecie Jagiellońskim, np. historyka i matematyka. Po zakończeniu dziesiątej klasy należało podjąć decyzję: wstąpić do nowicjatu księży misjonarzy albo odejść do innej szkoły. Ja zgłosiłem się do nowicjatu.

Dostępne jest 33% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma