Nowy numer 44/2020 Archiwum

Od 9 do 76 lat

Ks. Paweł Sztyber i Bartosz Minkiewicz zapraszają w drogę do Matki Bożej Częstochowskiej, aby zadbać o formę, ale tę duchową.

Krzysztof Król: Podczas wakacji wielu ludzi pielgrzymuje. Po co to człowiekowi?

Ks. Paweł Szyber: Pielgrzymowanie jest dla człowieka pewnym trudem drogi, w którą wybiera się z własnej woli, pragnąc umacniać swoją więź z samym Bogiem. Ciężar, którego doświadcza, idąc pieszo czy jadąc na rowerze, jest przyjmowany nie z pretensją, ale z radością, bo może go ofiarowywać dzień po dniu w konkretnych intencjach, które zostały mu powierzone albo wzbudził je prywatnie w swoim sercu. To konkretny sposób na wzmocnienie i pogłębienie swojej wiary. Papież Franciszek, będąc w Polsce, mówił, byśmy nie byli „tapczanowymi” chrześcijanami, ale byśmy wychodzili poza mury kościołów, domów i głosili Ewangelię. Myślę, że pielgrzymowanie rzeczywiście jest autentycznym wypełnianiem tej prośby naszego papieża.

W tym roku jubileusz! Pielgrzymka Rowerowa ze Strzelec Krajeńskich na Jasną Górę odbędzie się po raz trzydziesty. Proszę przypomnieć jej początki...

Bartosz Minkiewicz: Pierwszą pielgrzymkę w 1989 roku zapoczątkował ks. Tadeusz Zagórski. Zabrał wtedy grupę ok. 30 osób. Bagaże pielgrzymi wieźli na rowerach, nie było obsługi technicznej, a w przypadku awarii roweru cała grupa stała i czekała. Z czasem wszystko zaczęło się rozwijać. Po przejęciu organizacji pielgrzymki przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich stworzono grupę osób świeckich do obsługi technicznej. Najpierw organizacją zajmował się Dariusz Wieczorek, potem Ryszard Palicki, a obecnie robię to ja. Duchowymi przewodnikami są kolejni wikarzy. Obecnie to ks. Paweł Sztyber.

Jednak to zupełnie inna forma pielgrzymowania niż piesza. To też rekolekcje w drodze?

Ks. P.S.: Oczywiście. Każdy postój i miejsce odpoczynku wykorzystujemy do różnych form pobożnościowych. Rano rozpoczynamy dzień od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP. Na wszystkich postojach towarzyszy nam modlitwa różańcowa, a wieczorem gromadzimy się na wspólnym Apelu Jasnogórskim. Oczywiście w trakcie naszej pielgrzymki Msze św. odprawiane są nie tylko w kościołach, kaplicach, ale także nad wodą, w polu, w lesie czy pod Bramą Rybą na Polach Lednickich. Choć pielgrzymkę przeżywamy przede wszystkim na rowerze, na postojach nie brakuje okazji do duchowych rozmów. To wszystko jest szansą na otwarcie się na Bożą łaskę.

Pielgrzymka rowerowa – dla kogo to propozycja?

B.M.: Zapraszamy do udziału każdego, kto ma ochotę i chce spędzić czas na modlitwie w inny sposób niż dotychczas. Do Częstochowy mamy ok. 550 km. Jest także etap dodatkowy dla chętnych, czyli 140 km do Krakowa. Na naszym szlaku pielgrzymowania odwiedzamy sanktuaria i miejsca historyczne, m.in. Rokitno, Licheń Stary, Gniezno, Pola Lednickie, Kalisz. Nie ma rygorów co do wieku. Do tej pory najmłodszy pielgrzym miał 9 lat, a najstarszy – pan Władysław Bąk – 76 lat. Ze względów zdrowotnych od kilku lat jedzie z nami skuterem. Ale na pielgrzymce nie czuć bariery wiekowej, bo nie ma tu „pan”, „pani”, ale jest „bracie”, „siostro”.

Nie pozostaje nic innego jak zapytać: dlaczego warto się wybrać?

Ks. P.S.: To przede wszystkim okazja do prawdziwego pogłębienia wiary, poznania wielu wartościowych osób i konkretnego świadectwa w miejscach, przez które przejeżdżamy. Z pewnością atutem naszej grupy pielgrzymkowej jest sama atmosfera, która panuje podczas drogi na Jasną Górę. Budujemy bardzo mocne więzi życzliwości, wzajemnego szacunku i radości, co owocuje nie tylko dobrymi wspomnieniami, ale także kolejnymi pielgrzymami, którzy pragną z nami jechać przed tron Matki Najświętszej. Co roku jest nas coraz więcej. To dowód na to, że nasza grupa pielgrzymkowa nie umiera, ale wręcz przeciwnie – rozrasta się.

A Ksiądz od razu zapałał miłością do tej formy pielgrzymowania?

Przyznam szczerze, że pielgrzymka rowerowa na początku była dla mnie wielką niewiadomą. Myślałem, że jest to trud drogi i kilometrów niemożliwych dla mnie do pokonania, a poza tym nuda, bo przecież tylko rower i asfalt. Jednak moje obawy były zupełnie bezpodstawne. Jest to fantastyczny tydzień pod względem duchowym oraz przeżyciowym. Naprawdę polecam każdemu!• krzysztof.krol@gosc.pl

Pielgrzymki rowerowe na Jasną Górę

XXX Pielgrzymka Rowerowa ze Strzelec Krajeńskich na Jasną Górę – od 21 do 29 lipca. Informacje i zapisy: 692686612. VII Rowerowa Pielgrzymka Głogowska na Jasną Górę – od 28 czerwca do 1 lipca. Do pielgrzymów dołączą pątnicy z parafii pw. MB Nieustającej Pomocy z Zielonej Góry, którzy wyruszą dzień wcześniej. Informacje i zapisy: www.rowerowa.glogow.pl. XIV Rowerowa Pielgrzymka z Rzepina na Jasna Górę – od 5 do 12 lipca. Informacje i zapisy: tel. 95 759 62 25.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama