Najpierw uroczysty apel na dziedzińcu Pałacu Książęcego, a potem Msza św. w kościele garnizonowym. Tak było 15 sierpnia w Żaganiu. Wszystko to w 98. rocznicę Cudu nad Wisłą.
Dzień 15 sierpnia jest dniem szczególnym w środowisku wojskowym. 98 lat temu na przedpolach Warszawy odrodzona Armia Polska odniosła wielkie zwycięstwo nad zagrażającymi niepodległości Polski wojskami bolszewickimi. Na pamiątkę tamtego wydarzenia dzień ten obchodzony jest jako Święto Wojska Polskiego.
Uroczysty apel, w którym uczestniczyli żołnierze z jednostek żagańskiego garnizonu, przedstawiciele władz lokalnych, byli żołnierze oraz mieszkańcy Żagania, rozpoczął się od złożenia meldunku dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, generałowi dywizji Stanisławowi Czosnek przez dowódcę uroczystości.
Po odegraniu hymnu państwowego wykonanego przez orkiestrę wojskową z Żagania, odczytano życzenia Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. „Święto Wojska Polskiego to szczególny dzień nie tylko dla naszych żołnierzy, ale i dla całego polskiego społeczeństwa. To okazja do wspólnego manifestowania naszego patriotyzmu i przywiązania do wspaniałych tradycji polskiego oręża oraz czas na podziękowanie naszym żołnierzom za Ich wierną służbę Ojczyźnie. Święto Wojska Polskiego obchodzimy w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, która była jednym z największych zwycięstw w dziejach naszego wojska. Tegoroczne obchody mają szczególny charakter, ponieważ świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji z szacunkiem wspominamy polskich żołnierzy, którzy na przestrzeni dziejów bohatersko walczyli o wolność i niepodległość Ojczyzny oraz przekazujemy słowa najwyższego uznania naszym żołnierzom, zarówno tym w służbie czynnej jak również weteranom, kombatantom i rezerwistom. (...)”
Następnie głos zabrał min. dowódca Czarnej Dywizji. - Korzystając z tej podniosłej okazji, kieruję serdeczne życzenia do wszystkich żołnierzy i ich rodzin, pracowników resortu ON, zgromadzonych tu przedstawicieli stowarzyszeń kombatanckich, a w szczególności do byłych żołnierzy, którzy zapisali chlubne karty historii 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i Wojska Polskiego. Na koniec szczególnie serdeczne podziękowania kieruję w stronę władz wojewódzkich, władz samorządowych, a nade wszystko dziękuję mieszkańcom naszych miast garnizonowych i wszystkim przyjaciołom Dywizji za pomoc i wsparcie przy wykonywaniu naszych codziennych żołnierskich obowiązków. Wasza przyjaźń, oddanie sprawom wojska oraz kreowanie pozytywnego wizerunku „Czarnej Dywizji” w kraju i zagranicą zasługują na nasze wielkie podziękowanie.
Kolejny punktem uroczystości było odczytanie decyzji kapituł związków i stowarzyszeń były żołnierzy o przyznaniu odznaczeń i medali stowarzyszeń.
Ostatnim i najważniejszym akordem uroczystości było odczytanie Apelu Pamięci oraz oddanie salwy honorowej przez żołnierzy z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania.
Po zakończonym apelu, o 10.00 w żagańskim kościele garnizonowym odbyła się uroczysta Msza święta w intencji Wojska Polskiego.