GN 07/2020 Archiwum

Dobra lekcja historii

W Gorzowie Wlkp. 17 września odsłonięto pomnik ku pamięci płk. Witolda Pileckiego – rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego. Poświęcił go bp Tadeusz Lityński.

„W swoim niepojętym miłosierdziu wejrzyj na naszych braci i siostry, którzy stali się ofiarami ucisku, przemocy i złości, oddali swe życie w obronie ludzkiej godności oraz wolności Ojczyzny. Obdarz ich nagrodą nieśmiertelności i chwały” – modlił bp Tadeusz Lityński tuż przed poświęceniem pomnika.

Dobra lekcja historii   Pomnik poświęcił bp Tadeusz Lityński. Ewa Rawa Pomnik na skwerze przy ul. Władysława Jagiełły to inicjatywa Stowarzyszenia Na Rzecz Budowy Pomnika i Ochrony Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie Wlkp. – Jest mi niezmiernie miło, że możemy Państwa gościć przy odsłonięciu pomnika, który budujemy razem z gorzowianami cztery lata. Cztery lata zbieraliśmy pieniądze do puszek, ludzie dobrej woli wpłacali darowizny. Około roku trwało wybudowanie tego pomnika – wyjaśnił podczas uroczystości podczas Sebastian Pieńkowski, prezes stowarzyszenia.

W uroczystości wzięła udział Beata Szydło. – Tacy ludzie jak rotmistrz Pilecki, powinni być dla nas wzorem – podkreślała wiceprezes Rady Ministrów.

Lubuska kurator oświaty cieszy się, że w Polsce dożyliśmy czasów w których stawia się pomniki bohaterom. - Pomnik płk. Pileckiego jest pierwszym w Gorzowie pomnikiem żołnierza niezłomnego, wielkiego Polaka, patrioty. Mam nadzieję, że powstaną następne, a tym samym zachowana zostanie pamięć, którą jesteśmy Im dłużni. Dzisiejszy dzień to też dobra lekcja historii dla gorzowskich uczniów, licznie zgromadzonych na uroczystości - zauważa Ewa Rawa.

Na pomniku umieszczono napis: „Dobrowolny więzień Auschwitz, uczestnik wojny z bolszewikami, żołnierz walczący z okupacją niemiecką i sowiecką, zamordowany przez komunistów, uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi II wojny światowej”.

Dobra lekcja historii   Pomnik znajduje się przy skwerze przy ul. Władysława Jagiełły Ewa Rawa

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama