Nowy numer 3/2021 Archiwum

Przystań na jesień życia

Trafiają tu głównie osoby po wylewach, z neurologicznymi schorzeniami i demencją starczą. Do tej pory placówka miała 31 miejsc, teraz ma o 20 więcej.

Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy przy parafii pw. św. Józefa powstał w 2009 roku. Teraz więcej pacjentów znajdzie tu miejsce, choć – jak przyznaje tutejszy proboszcz – to nie rozwiązuje problemu. – Na liście oczekujących jest ponad 100 osób. Ale na pewno każde nowe miejsce jest ważne w aspekcie starości i jesieni życia – mówi ks. Leszek Kazimierczak, proboszcz parafii pw. św. Józefa.

– Dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, a także życzliwości instytucji i osób prywatnych, udało się dojść do mety i osiągnąć cel – dodaje. Nowe pomieszczenia 10 września poświęcił bp Tadeusz Lityński, który wcześniej odprawił Mszę św. – Dzisiaj dużo jest mowy o pomocy dla rodziny. 500 plus, 300 plus, dzieci, małżonkowie, ale nie możemy zapominać, że są również seniorzy. Zapominać, że wśród nich jest duży stopień cierpienia, bólu, samotności i potrzeby wsparcia w tych prostych codziennych czynnościach życiowych – zauważył pasterz diecezji. – Ten dom to jest realizacja Ewangelii na co dzień – dodał. O wyjątkowości tego miejsca na własnej skórze przekonali się Krystyna i Czesław Karczmarowie. – Tutaj jest moja mama, która urodziła się w 1919 roku. Zawsze mówiła, że jest tak stara jak Polska – mówi z uśmiechem pani Krystyna. – Najpierw leżała kilka dobrych lat w domu. Gdy była umierająca, znalazła się tutaj. Ksiądz proboszcz przyszedł z ostatnim namaszczeniem, a potem mama otworzyła oczy. Wszyscy uważaliśmy, że jakiś cud się dokonał. Obecnie już nie mówi, nie chodzi i nie wiem, czy mnie poznaje, ale obiad sama zje. Opieka tutaj jest bardzo dobra. Mama jest zawsze umyta, pościel czysta, jedzenie na czas i wszystko jak w zegarku. Tu jest dużo serca i mówimy z mężem, że to jest też nasz dom – dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama