Nowy numer 2/2021 Archiwum

Święto Czarnej Dywizji przejdź do galerii

11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) z Żagania świętowała w tym roku także w Zielonej Górze. 21 września pancerniacy przygotowali nie lada gratkę dla miłośników militariów.

Na placu przy Centrum Biznesu każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie - od indywidualnego wyposażenia żołnierza, aż po ciężkie egzemplarze sprzętu wojskowego, który na co dzień wykorzystywany jest w szkoleniu oddziałów dywizji. Był to także swoisty sprawdzian wiedzy dla załóg czołgów, transporterów opancerzonych czy wyrzutni rakiet, bowiem wachlarz pytań technicznych zadawanych przez odwiedzających był naprawdę szeroki. W tym miejscu nie mogło, rzecz jasna, zabraknąć czegoś dla smakoszy. Ogromnym wzięciem cieszyły się żołnierska grochówka i ciepły chleb, wypiekany na miejscu w polowej piekarni wojskowej.

O godz. 16 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w intencji żołnierzy lubuskiego związku taktycznego odprawiona została Eucharystia. Mszę św. celebrował ks. ppłk Radosław Michnowicz, kapelan żagańskiej parafii wojskowej.

Po nabożeństwie uroczystości przeniosły się na pobliski pl. Bohaterów. Uhonorowaniem służby żołnierzy Czarnej Dywizji była obecność wielu gości, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, dowódcy i żołnierze zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych, byli dowódcy Czarnej Dywizji, żołnierze armii sojuszniczych, duchowieństwo, reprezentanci środowisk kombatanckich, stowarzyszeń wojskowych, funkcjonariusze innych służb mundurowych oraz mieszkańcy Zielonej Góry.

Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Po wprowadzeniu kompanii honorowej, wystawianej przez żołnierzy 11 batalionu dowodzenia, podniesiono flagę państwową i odegrany został "Mazurek Dąbrowskiego".

Następnie odbyła się ceremonia wręczenia aktów mianowania, odznaczeń, medali i odznak. Awanse na wyższy stopień wojskowy otrzymali: do stopnia podpułkownika - major Marcin Michalec, kapitanowie Robert Prażak oraz Krzysztof Ilnicki - do stopnia majora, czwartą gwiazdkę (kapitańską) otrzymali porucznicy Monika Woźniak, Paweł Pacek oraz Maciej Trepiak. Mianowanie na najwyższy stopień podoficerski wręczono starszym chorążym Rafałowi Mniedle, Tomaszowi Kuglarzowi, Piotrowi Szymszonowi, Grzegorzowi Kociołowi. Doceniono również służbę podoficerów młodszych - sierżant Jarosław Prządka otrzymał awans do stopnia starszego sierżanta, zaś starszy kapral Marcin Ciesielski mianowany został na plutonowego. Pierwsze stopnie podoficerskie i awanse na kaprali otrzymali starsi szeregowi Elżbieta Woźniak, Krystian Wasilewski, Marcin Przybylak i Adam Tomaszak. Z kolei szeregowi Maciej Bańka oraz Joanna Chrzanowska otrzymali awanse do stopnia starszego szeregowego.

- Przedstawiam państwu raport z działalności Czarnej Dywizji i oceńcie sami, czy ma ona co świętować. Produktem naszej służby ojczyźnie jest bezpieczeństwo i jestem pewien - a mijający rok to pokazuje - że jest to produkt najwyższej jakości - powiedział, opisując zaangażowanie swoich podwładnych, gen. dyw. Stanisław Czosnek, dowódca 11LDKPanc.

Dla uczczenia pamięci święta 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z zestawów przeciwlotniczych ZUR 23-2 oddana została salwa honorowa, a orkiestra wojskowa Czarnej Dywizji odegrała "Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego". Ostatnim akcentem tegorocznych obchodów była defilada pododdziałów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama