Nowy numer 08/2020 Archiwum

Pielgrzymka do Matki Łaski Bożej

I Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Pokutna do Górzycy wyruszy w sobotę 29 września z Ośna Lubuskiego.

 Uczestnicy, po odprawieniu nabożeństwa w kościele pw. św. Jakuba Apostoła, wyruszą na około 25 km pielgrzymkę i po kilkugodzinnym marszu dotrą do kościoła w Górzycy, gdzie zostanie dla nich odprawiona Msza św. Wydarzenie zakończy wspólna agapa.

Chętni do udziału w pielgrzymce mogą się zgłaszać korzystając z adresu mailowego parafii w Ośnie Lubuskim (parafia@swjakubapostol.pl) lub przez formularz na stronie http://swjakubapostol.pl. Po zakończeniu pielgrzymki będzie możliwość powrotu do Ośna Lubuskiego autokarem (koszt 10 zł). Warunkiem jest wcześniejsze zgłoszenie. We własnym zakresie należy zadbać o prowiant.

Szczegółowy program pielgrzymki:
godz. 9.00 - nabożeństwo wprowadzające w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim
godz. 10.00 - wyjście pielgrzymów na trasę
godz. 17.00 - Msza św. w Górzycy, a po niej agapa

Rys historyczny:

Do leżącej na terenie gminy Górzyca miejscowości Pamięcin (kiedyś noszącej nazwę "Panięcin", niem. Frauendorf, tzn. „miejsce Pani”, czyli miejsce Matki Bożej), pątnicy pielgrzymowali już na przełomie XII i XIII wieku.

Kult dotyczył prawdopodobnie najpierw relikwii jakiegoś świętego, a potem obrazu Matki Bożej. Gdy postanowiono wznieść nową siedzibę biskupów lubuskich w pobliskiej Górzycy, przeniesiono tam wizerunek maryjny, możliwe że stało się to już w 1276 r.

Kult maryjny rozwijać się musiał bardzo dobrze, skoro sama Górzyca ma w swoim herbie oprócz dwóch skrzyżowanych pastorałów (odniesienie do herbu Lubusza, pierwszej stolicy biskupstwa lubuskiego), również sześcioramienną gwiazdę, symbol Matki Bożej.

Funkcjonowanie sanktuarium przerwane zostało na skutek konfliktu ze zwolennikami reformacji protestanckiej. Z inspiracji Jana z Kostrzyna, wójt ziemi torzymskiej wraz z knechtami torzymskimi w nocy z 14 na 15 czerwca 1551 r. urządził napad i zniszczył figurę Matki Bożej oraz zrabował otaczany kultem obraz i liczne wota.

Kilkaset lat później, 24 listopada 1936 r., niemiecka młodzież męska z Kostrzyna zorganizowała pokutną pielgrzymkę do Górzycy, wpisując się tym samym w trwającą wówczas akcję Kościoła katolickiego w Niemczech, szukającego sposobu na przeciwstawienie się rozwojowi hitlerowskiego totalitaryzmu.

Odbudowa kościoła parafialnego w Górzycy w 1982 r, nawiązującego do średniowiecznego sanktuarium, stała się podstawą do odnowienia kultu maryjnego wokół umieszczonego tam XVII-wiecznego Obrazu Matki Łaski Bożej. Zapoczątkowane przed kilku laty piesze pielgrzymki z Ośna do Górzycy, nawiązują do tych wydarzeń i gromadzą licznych pątników.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama