Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ojczyzna jest darem od Boga

Jutro w Gorzowie Wlkp. odsłonięcie pomnika legendarnego kapelana Solidarności - śp. ks. Witolda Andrzejewskiego.

Na odsłonięcie pomnika swojego kapelana zaprasza NSZZ "Solidarność". Uroczystość rozpocznie się 7 października o godz. 12 na placu przy gorzowskiej katedrze. Mszy św. w intencji ojczyzny będzie przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

W roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę warto wrócić do słów śp. ks. Witolda Andrzejewskiego o naszym kraju.

W jednym z wywiadów zapytaliśmy go: „Czy łatwo było mówić młodzieży o patriotyzmie?”.

Ksiądz Witold Andrzejewski tak odpowiedział:

„Nie można być chrześcijaninem, chcąc oderwać siebie od kraju, w którym się żyje. Ojczyzna jest darem danym przez Boga i musimy go dobrze wykorzystywać. Patriotyzm na tym właśnie polega. Człowiek, który nie chce kochać swojej rodziny, jest renegatem. To oczywiście nie oznacza, że ma nie kochać innych rodzin. Patriotyzm nigdy nie prowadzi do nacjonalizmu, do wywyższania własnego kręgu kulturowego, narodowego ponad inne. Pamiętam, kiedyś chłopacy powiedzieli do mnie: »Co ksiądz cały czas o tej Polsce nam mówi?«. Wtedy odpowiedziałem: »Po której stronie granicy czujesz się u siebie? Czy możesz powiedzieć, że Polska nic ci nie dała? Nie jesteś bękartem, masz swój dom, rodzinę i ten dom w największym wymiarze nazywa się Polska. Więc albo to jest twoje, albo nie!«. Zacznijmy o Polsce właśnie w ten sposób myśleć. W pewnym momencie zacząłem zdawać sobie sprawę z tego, że chcąc być chrześcijaninem, nie mogę być obojętny wobec daru, którym jest moja ojczyzna. Dar, którym zostałem obdarowany przez Pana Boga, to nie jeden z wielu prezentów imieninowych od cioci Zosi, ale prawdziwy dar Boga. Ale tak samo, ja jestem darem dla mojej ojczyzny, to jest proste jak drut. Dlatego ucząc wiary, zawsze wprowadzałem formację patriotyczną, bo mnie również tak wychowywano. I to nie chodzi o moje zaangażowanie polityczne, ale ukazywanie chrześcijaństwa w pełnym wymiarze życia, nie tylko od strony zakrystii”.

Uroczystości towarzyszyć będzie przygotowana przez IPN wystawa plenerowa „Pielgrzym Niepodległości 1940-2015” poświęcona sylwetce ks. prałata Witolda Andrzejewskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL