- Paciorki Różańca Świętego są wpisane w dzieje Polski - mówił bp Tadeusz Lityński podczas odpustu różańcowego, w którym wzięło udział ponad 5 tys. pątników.
Do diecezjalnego sanktuarium w Rokitnie 6 października przybyli wierni zrzeszeni we wspólnocie Żywego Różańca oraz Apostolacie Margaretka. Wydarzenie wpisało się w trwający w diecezji Jubileuszowy Rok Maryjny związany z 350-leciem kultu obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej.
Doroczna pielgrzymka nie mogła zacząć się inaczej niż od modlitwy różańcowej. Później pątnicy mogli wysłuchać katechezy ks. dr. Roberta Kufla pt. "Maryja cierpliwie zasłuchana...", a po niej świadectw o modlitwie różańcowej. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Lityńskiego.
Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński jk /Foto Gość - Witam serdecznie wszystkich kapłanów, wszystkie osoby życia konsekrowanego i wszystkich, którzy przybyli do Rokitna, aby stanąć przy Matce Bożej, która od 350 lat tutaj pielęgnuje, tak można powiedzieć, tę modlitwę różańcową. Bł. Alan de Rupe usłyszał te słowa od Matki Bożej, że nabożeństwo różańcowe jest wyraźnym wskazaniem i przeznaczeniem do nieba. Jesteśmy na tej drodze, dzięki obecności Matki Bożej - mówił bp ityński na początku Mszy św.
- W tej modlitwie "omadlamy" tyle intencji Kościoła, ojczyzny... I za to też chcemy w tej modlitwie różańcowej i uroczystości podziękować. Za tę modlitwę za naszą kochaną ojczyznę, bo te paciorki Różańca Świętego są wpisane w dzieje Polski - dodał.
W trakcie Eucharystii homilię wygłosi ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej. - Umiłowane wspólnoty grup Żywego Różańca, tak często poprzez waszą modlitwę do Najświętszej Maryi Panny Różańcowej dajecie świadectwo waszej miłości do Matki Bożej, a także dzielicie poprzez tę modlitwę powołanie ludzkości do zbawienia - mówił zaproszony gość.
Podczas uroczystości zostały wręczone diecezjalne odznaczenia dla świeckich szczególnie zaangażowanych w życie Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego.