Nowy numer 23/2021 Archiwum

Modlę się za pacjentów

„Spraw, aby swoją troskliwością i serdecznością budzili w chorych nadzieję powrotu do zdrowia” – to fragment modlitwy do św. Łukasza.

Jego wspomnienie przypada 18 października. W tym dniu świętuje cała służba zdrowia: lekarze, pielęgniarki i wszyscy, którzy mają coś wspólnego z pomocą chorym. Tak jest od prawie 40 lat w przypadku pielęgniarki Grażyny Majskow.

Pracuje w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. na Oddziale Ortopedii, a dodatkowo jest pielęgniarką środowiskową przy pacjentach, którzy potrzebują długoterminowej opieki pielęgniarskiej. – Moja praca na przestrzeni lat bardzo się zmieniła. Dziś nie trzeba nosić pacjentów z drugiego piętra na noszach na badania, jak to było w początkach mojej pracy, ponieważ są windy, ale jest mniej czasu dla chorego. Niestety, pielęgniarek też ubywa, a pracy przybywa. A przecież ważne jest nie tylko podanie kroplówki, zmierzenie temperatury czy zawiezienie na badania, ale także podanie kubka z wodą czy powiedzenie dobrego słowa – przekonuje pani Grażyna, która stara się realizować swoje powołanie jak może. – Trudności nie brakuje, ale Pan Bóg daje siły do pracy. I oczywiście pacjenci. Dziś usłyszałam od jednego pana piękne słowa: „Niech panią strzeże Najświętsza Panienka” – i strzeże – dodaje z uśmiechem. W pracy towarzyszy jej modlitwa. – Modlę się w duchu i proszę Pana Jezusa o siły do pracy. Oczywiście proszę też za pacjentów. A kiedy zdarza się, że jestem przy kimś, kto umiera, odmawiam Koronkę do Miłosierdzia Bożego – zwierza się gorzowianka. – Pytam też pacjentów, czy nie chcą skorzystać z posługi kapłana. I jeśli chory lub jego rodzina wyrazi taką chęć, to zawsze staram się pomóc w zorganizowaniu spotkania z duchownym. Myślę, że to Duch Święty daje mi taką odwagę i siłę – dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama