Nowy numer 07/2020 Archiwum

Sursum corda

W kaplicy Domu Biskupiego w Zielonej Górze biskupi z kilku diecezji modlili się w intencji bp. Adama Dyczkowskiego, który obchodzi 40. rocznicę sakry.

Z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej - abp Andrzej Dzięga, bp Henryk Wejman i bp Marian Błażej Kruszyłowicz, z diecezji kaliskiej - bp Edward Janiak, z diecezji legnickiej - bp Zbigniew Kiernikowski, bp Marek Mendyk i bp Stefan Cichy, z diecezji świdnickiej - bp Ignacy Dec i bp Adam Bałabuch, z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej - bp Krzysztof Włodarczyk i bp Paweł Cieślik. Był obecny także bp Włodzimierz Juszczak - polski biskup greckokatolicki (ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej). Gospodarzem był bp Tadeusz Lityński, któremu towarzyszyli bp Paweł Socha i bp Stefan Regmunt oraz kapłani.

Bp Dyczkowski urodził się 17 listopada 1932 r. w Kętach. Ukończył seminarium duchowne we Wrocławiu i 23 czerwca 1957 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

Skierowany przez przełożonych na dalsze studia specjalistyczne uzyskał tytuł doktora filozofii przyrody na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Następnie pracował we Wrocławiu jako duszpasterz młodzieży akademickiej i inteligencji, a także wykładowca filozofii w archidiecezjalnym seminarium duchownym.

W 1978 r. został mianowany biskupem pomocniczym we Wrocławiu. Święcenia biskupie otrzymał 26 listopada 1978 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Udzielił mu ich arcybiskup metropolita wrocławski Henryk Gulbinowicz. 17 lipca 1993 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem zielonogórsko-gorzowskim.

Urząd ten pełnił aż do przejścia na emeryturę w 2007 r. Jest Honorowym Obywatelem Gorzowa Wlkp., Głogowa i Zielonej Góry, a także doktorem honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zawołanie biskupie dawnego ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej to słowa: "Sursum corda" (W górę serca).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama