Nowy numer 47/2020 Archiwum

Okazja do dialogu

Międzynarodowa konferencja naukowa "Upamiętnienie 500-lecia Reformacji: historia - teologia - dialog" już 19 listopada w Paradyżu.

- Wydarzenia związane ze wspólnym luterańskim-katolicko upamiętnieniem Reformacji już za nami. Pozostaje jednak pytanie o to, co przez ten czas zrozumieliśmy o sobie wzajemnie, a dzięki temu także o nas samych - zauważa ks. dr Marcin Napadło, adiunkt wydziału teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

- Reformacja była przecież nie tylko wołaniem o, ale i zrealizowaną próbą reformy, z której jednak Kościół wyszedł podzielony. W tym sensie pozostaje dla nas wciąż aktualnym pytaniem, gdy mierzymy się z przemianami, których jesteśmy dzisiaj uczestnikami. W encyklice „Ut unum Sint” św. Jan Paweł II pisał: „Jeśli możemy mówić o większej dojrzałości wspólnej i wzajemnej modlitwy dzięki dialogowi ekumenicznemu, to dlatego, że dialog ten spełnia zarazem funkcję rachunku sumienia”. Jest więc pytanie o Reformację nieustannym pytaniem o naszą tożsamość, o nasze nawrócenie i ważnym punktem odniesienia dla wyzwania jakim jest i pozostanie rozeznawanie potrzeby reformy w Kościele. W świetle nauczania papieża Franciszka o potrzebie nawrócenia misyjnego i w spotkaniu z Reformacją. chcemy zaprosić do sympozjum „Upamiętnienie 500-lecia Reformacji: historia - teologia - dialog”, jako okazji do dialogu wobec wyzwań stających przed nami w Kościele dzisiaj - dodaje.

Współorganizatorami konferencji są: Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein w Zielonej Górze i Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu.

Szczegóły na plakacie:

Okazja do dialogu  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama