Nowy numer 43/2020 Archiwum

Mobilna aplikacja liturgiczna dla każdego

Gra logiczna zawierająca układanki i quizy o tematyce liturgicznej jest od 1 grudnia dostępna w sklepie Google Play.

Pierwsza aplikacja liturgiczna, stworzona dla użytkowników systemu Android, powstała w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Ks. Tomasz Sałatka i Tomasz Kuzioła przy współpracy animatorów diecezjalnej diakoni liturgicznej Ruchu Światło-Życie przygotowali narzędzie składające się z ponad 50 układanek i quizów z 440 pytaniami.

W układankach pojawiają się obrazy świętych, księgi liturgiczne, szaty, paramenty i architektura. W pytaniach quizu użytkownicy mogą sprawdzić wiedzę z dziedzin liturgicznych obejmujących tematykę: szaty, księgi, postawy, gesty, architektura oraz ważny temat posługa kobiet w liturgii.

Dla kogo jest nowa aplikacja? Do wszystkich, dla których liturgia Kościoła jest ważna, a jednocześnie chcieliby przez zabawę, gry logiczne poszerzyć swoją wiedzę oraz poznać wiele ciekawych i nowych tematów liturgicznych.

- Pracując z ministrantami, zauważyłem, że wielu z nich nie zna podstawowych pojęć. Aplikacja może im pomóc w przyswojeniu wiedzy liturgicznej przy okazji zabawy. Przy poprawnym ułożeniu elementów układanki wyświetla się nazwa przedmiotu, który powstał na obrazku, np.: korporał, palka, kociołek, lawetarz - tłumaczył ks. Tomasz Sałatka, pomysłodawca aplikacji.

Pomysł stworzenia aplikacji liturgicznej, łączącej przekazywanie wiedzy, zabawę i wykorzystanie narzędzi nowoczesnej technologii pojawił się przed dwoma laty na zjeździe duszpasterzy służby liturgicznej w Licheniu.

Od idei do powstania gotowego produktu minęły miesiące intensywnej pracy. Ułożenie pytań do quizu, prace graficzne i stworzenie aplikacji przez informatyka. - Od 1 grudnia aplikacja działa na urządzeniach z Androidem, ale jesteśmy w trakcie tworzenia wersji dla systemu IOS, powinna się ukazać w pierwszej połowie przyszłego roku. Wygląda na to, że jesteśmy pierwsi, wprowadzając na rynek całkiem nowy produkt - mówił Tomasz Kuzioła, informatyk.

Autorzy, w zależności od zainteresowania użytkowników, planują rozwój aplikacji, aktualizacje z nowymi pytaniami i układankami, oraz możliwość rywalizacji na platformie społecznościowej.

- Chcielibyśmy udostępnić część aplikacji, tę z układankami, w innych wersjach językowych - angielskiej, francuskiej, włoskiej i hiszpańskiej - dodał ks. Tomasz Sałatka.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama