Nowy numer 09/2020 Archiwum

Widzieć, doświadczyć i mieć gotowość

– Nigdy nikomu nie pomagajcie, jeśli nie będziecie chcieli najpierw zobaczyć, co się w tym człowieku naprawdę dzieje – mówił o. Adam Szustak OP w Zielonej Górze.

Dominikanina zaprosiła Chrześcijańska Fundacja Rozwoju Osobistego RONDO, która szerzy ideę pomagania bliźniemu. – Fundacja w 2015 roku otworzyła schronisko dla osób bezdomnych, tak by słowa Ewangelii wprowadzić w czyn. Chcieliśmy stworzyć miejsce dla wszystkich, którzy z różnych przyczyn znaleźli się w sytuacji kryzysowej. Czujemy się powołani i odpowiedzialni, chcemy tym zarażać innych – wyjaśnia Magdalena Stachowska, prezes stowarzyszenia.

– Dlatego pojawił się pomysł na rekolekcje prowadzone przez o. Adama Szustaka. Często ludzie chcą się zaangażować, lecz nie wiedzą, jak to zrobić dobrze i mądrze. My robimy to tak, by idea pomocy ubogim i biednym nie była tematem tabu, lecz naszą wspólną misją wynikającą ze słowa Bożego. Przecież „wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” – dodaje. „Dobrzy jak chleb. Jak mądrze pomagać?” – to hasło rekolekcji, które od 26 do 28 listopada głosił o. Adam Szustak w zielonogórskiej parafii pw. św. Franciszka. Pierwszego dnia kaznodzieja odwołał się do sceny z Ewangelii, kiedy Jezus wskrzesza syna wdowy z Nain. – To jest najlepsza lekcja, jak podejść do drugiego człowieka. To, co zrobił Pan Jezus, to najczystsza nauka wychodzenia naprzeciw komuś, kto potrzebuje pomocy. Jeśli tego się nauczymy, już nic więcej nie będziemy potrzebować. Reszta to metody, środki – mówił o. Szustak. – To jest Jezusowy sposób podejścia do człowieka. Chrystus widzi go, przeżywa to, co się w nim dzieje, i jest gotowy wziąć to na siebie. Według Niego tylko w taki sposób można pomóc. Tylko wtedy komuś naprawdę pomożesz, gdy zobaczysz człowieka i to, co się w nim dzieje; kiedy będzie Cię to obchodziło i będziesz to w sobie przeżywał, a co najważniejsze – będziesz gotowy wziąć jego doświadczenia na siebie. Oczywiście nikt z nas nie może tego zrobić tak jak Pan Jezus – to jasna sprawa. Pokazuje nam to jednak pewną drogę. (...) Widzieć, doświadczyć w sobie i mieć gotowość na udział w przeżyciach drugiego. To powinna być konstytucja nie tylko każdej organizacji, która działa pomocowo, lecz każdego człowieka, który chce przyjść drugiej osobie z pomocą – kontynuował.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama