Nowy numer 09/2020 Archiwum

Módlmy się za przyszłych diakonów

Dwóch kleryków paradyskiego seminarium - Mateusz Topolski i Rafał Lisicki - odbywa właśnie rekolekcje przed święceniami diakonatu.

Mateusz Topolski przyjmie święcenia w sobotę 8 grudnia w kościele seminaryjnym w Paradyżu, natomiast Rafał Lisicki dzień później w kościele rektoralnym pw. Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji w Gubinie.

Ponadto 8 grudnia pięciu alumnów roku V: Łukasz Bajcar, Dawid Klepusewicz, Paweł Mikołajczak, Wojciech Lisiewicz i Grzegorz Zajadlak zostaną włączeni do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu. Tego dnia również dwóch alumnów IV roku przyjmie posługę akolitatu: Mateusz Dąbrowski i Konrad Jasiewicz.

Diakoni w jedności z biskupem i jego prezbiterium wypełniają oni swoją posługę w liturgii, głoszeniu słowa Bożego i dziełach miłości. Diakoni odczytują Ewangelię podczas mszy św. i usługują przy ołtarzu. Mają prawo rozdzielać wiernym komunię św. Mogą głosić kazania, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu małżeństw, przewodniczyć modlitwom i prowadzić pogrzeby. Diakoni, którzy przygotowują się do przyjęcia święceń kapłańskich, zobowiązani są do zachowywania celibatu.

Akolitat jest jedną z dwóch posług, obok lektoratu, które przyjmuje każdy, przygotowujący się do kapłaństwa. Akolita bierze odpowiedzialność za Eucharystię, największy Skarb Kościoła. Od dnia przyjęcia posługi klerycy stają się nadzwyczajnymi szafarzami Komunii świętej i mogą rozdawać ją wiernym, a także zanosić ją chorym. W odróżnieniu od lektora, który zastawia wiernym stół Słowa Bożego, akolita spełnia swoją posługę głównie przy ołtarzu, stole ofiary Krzyża.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama