Nowy numer 08/2020 Archiwum

Módlmy się w intencji Ojczyzny

37 lat temu w Polsce wprowadzono stan wojenny. W Gorzowie Wlkp. księża już 13 grudnia publicznie ogłosili sprzeciw duchowieństwa przeciwko zamykaniu ludzi.

Tak na naszych łamach wspominał nieżyjący już legendarny kapelan gorzowskiej Solidarności ks. Witold Andrzejewski, który był wtedy wikariuszem katedry. Dla niego wszystko zaczęło się w nocy 12 grudnia.

Około godziny 23.00 wrócił na plebanię z AWF-u, gdzie trwał studencki strajk okupacyjny. Chwilę później przyszła kobieta i powiedziała, że jej mąż został aresztowany.

- Za chwilę  znowu  ktoś  i  znowu  ktoś.  Chciałem  zadzwonić  do  Zarządu Regionu „Solidarności”, ale  żaden  telefon  nie był  czynny. W związku z tym, że było tyle tych aresztowań, powiedziałem do  ks. Andrzeja Szkudlarka: „Chodź, jedziemy samochodem  zobaczyć, co się dzieje”. Budynek Regionu  był już jednak otoczony przez siły bezpieczeństwa - wspominał na łamach GN ks. Andrzejewski.

Ks. Witold wraz z  ks. Andrzejem postanowili ostrzec jak największą liczbę ludzi z „Solidarności”. - Czasem my zdążyliśmy, a czasem szybsza była ekipa bezpieki. Około 4.00 przyjechaliśmy na plebanię ks. Jerzego Płóciennika. Tam postanowiliśmy razem z księdzem dziekanem wydać protest przeciwko zamykaniu ludzi - mówił wtedy.

Sprzeciw miał być odczytany z ambon w całym mieście. Nad ranem jednak, po informacji o wprowadzeniu stanu wojennego, został  napisany nowy protest.

- To było jedyne miasto w Polsce, gdzie już 13 grudnia ogłoszono sprzeciw duchowieństwa przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego - mówił ks. Witold.

W Gorzowie Msza św. w intencji Ojczyzny odbędzie się o godz. 18.00 w kościele na pl. Staromiejskim. Po Mszy św. przejście na pl. Katedralny, gdzie odbędzie się złożenie kwiatów i świec przy Białym Krzyżu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama