Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dobro podaj dalej

W zeszłym roku uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze wraz ze swoim katechetą m.in. oddali krew, odwiedzili hospicjum, uszczęśliwili starszą panią oraz posprzątali zapomniane groby. W tym roku poszli o krok dalej.

Wszystko zaczęło się od podróży. – Jedna klasa bardzo chciała gdzieś polecieć. Obraliśmy za cel Lizbonę, czyli najdalej wysuniętą na zachód stolicę w kontynentalnej Europie. I tak powstał projekt „Polak Polakowi na krańcu świata”, ponieważ postanowiliśmy „ugryźć” naszą podróż nie tylko w kontekście zwiedzania, ale także 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, poznając losy naszych rodaków, którzy trafili tam po II wojnie światowej.

Z naszej podróży powstały cztery filmiki, które prezentowaliśmy na naszym szkolnym profilu facebookowym w kolejnych tygodniach Adwentu – wyjaśnia ks. Dariusz Wytrykowski. Każdy z filmików kończył się wyzwaniem, które podejmowali już tu, w Polsce. I tak w Adwencie odwiedzili niepełnosprawnych w zakładzie rehabilitacji, dzieci w szpitalu, chorych w hospicjum, a na koniec starszą panią. – Dziś przyszliśmy do pani Pelagii, która ma już 98 lat i może nam wiele opowiedzieć na temat historii naszego narodu. Wpadliśmy na pomysł, aby obdarować ją prezentami, wspólnie pokolędować, ubrać choinkę, którą przynieśliśmy, oraz posłuchać jej opowieści – podkreśla katecheta. Pani Pelagia Balcerek z Zielonej Góry nie kryła zaskoczenia i wzruszenia. – Miałam trudne życie. Przed wojną nie było lekko, w czasie wojny jeszcze trudniej, a i po wojnie ciężkie czasy nastały. Ale jestem szczęśliwa, bo mam bardzo dobrą i kochającą rodzinę – podkreśla pani Pelagia. Ta wizyta zrobiła wrażenie także na licealistach. – To świetny pomysł, bo możemy nie tylko sprawić komuś radość, ale też wiele zaczerpnąć od tak wartościowej osoby, która wiele przeżyła – podkreśla Weronika Lisowska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama