Nowy numer 3/2021 Archiwum

Droga diecezji, parafii i rodziny

Biskup Tadeusz Lityński na początku nowego roku przypomina, że wszystko bierze się z modlitwy.

Joanna Król: Zanim zapytam o plany na nowy rok, zostańmy na chwilę jeszcze przy mijającym. Trwa I Synod Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej pod hasłem: „Przez wiarę i chrzest do świadectwa”. Jakie nadzieje wiąże z nim Ksiądz Biskup?

bp Tadeusz Lityński: W roku 2019 będzie pierwsza próba podsumowania tego, co wypracują poszczególne komisje synodalne. Liczę, że wyłonią się z tego konkretne wnioski i postulaty, czyli takie spojrzenie w Duchu Świętym, które rzuci nowe światło na życie Kościoła w naszej diecezji. Warto podkreślić, że synod już przynosi owoce. Są nim chociażby parafialne zespoły synodalne. Gdy czyta się ich refleksje, które wpłynęły do sekretariatu synodu, nasuwa się przede wszystkim jeden wniosek: nasi diecezjanie czują odpowiedzialność za Kościół. Widać, że leży im na sercu jego dobro, a ich refleksje są bardzo głębokie i konkretnie dotyczą misji Kościoła na ziemi lubuskiej.

Członkowie parafialnych zespołów synodalnych mówią, że czasem duszpasterze blokują aktywność świeckich, a ci wtedy idą działać do innej parafii, albo się zniechęcają...

Zdaję sobie sprawę, że w duszpaste- rzach jest czasem lęk przed zaangażowaniem się wiernych w parafii. Boją się, że będą oni uzurpowali sobie prawo do decydowania o parafii. Ale myślę, że to wynika z poczucia świętego spokoju, a zaangażowanie wiernych trochę ten święty spokój burzy. Oczywiście to proboszcz ma kierować parafią i stać na jej czele, ale trzeba przełamać formułę duszpasterstwa opartego tylko na kapłanach. Proboszczowie i księża wikariusze powinni posłuchać też świeckich i nie ucinać na dzień dobry wszelkich inicjatyw. Kościół jest hierarchiczny, ale Duch Święty przemawia nie tylko przez kapłanów i nie można tych natchnień zaniedbać!

Ten rok niesie też inne nowe wyzwania. W marcu w naszej diecezji rozpocznie się peregrynacja obrazu św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu. Skąd ta inicjatywa?

O kryzysie rodziny nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Chcemy, aby mężczyźni formowali się w duchu św. Józefa, który był przecież ostoją nazaretańskiej rodziny. Peregrynacja odbędzie się w wybranych parafiach każdego dekanatu. Będzie to okazja do modlitwy, świadectwa i spotkania. Już działają zespoły duchownych i świeckich, który to przygotowuje. Być może ktoś powie, że to jest przestarzała forma duszpasterska, ale ja bym jej nie przekreślał, ponieważ nawrócenie człowieka zawsze dokonuje się w osobistym spotkaniu z Bogiem, a to przecież okazja do takiego spotkania. Jestem przekonany, że św. Józef to patron także dla współczesnego mężczyzny.

Kobiety też mogą przyjść?

Oczywiście! Panie mają tu także szczególne zadanie. Liczymy, że żony, matki, siostry zmobilizują mężczyzn do pójścia do kościoła.

Rok 2019 to kulminacja obchodów 350. rocznicy przybycia obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej do Rokitna.

Już zapraszam wszystkich na czerwcowy odpust, ale też zachęcam wszystkich do pielgrzymowania w roku jubileuszowym. Często powtarzamy zdanie, że Rokitno to duchowa stolica diecezji, ale warto zastanowić się, co to właściwe znaczy. To miejsce szczególnie naznaczone obecnością miłosiernego Boga. W okresie Bożego Narodzenia w słowie Bożym słyszymy o znakach Boga danych człowiekowi. Taki znak otrzymali pasterze czy Trzej Królowie. Takim znakiem dla naszej diecezji, ale też naszej ojczyzny, jest wizerunek Matki Bożej. To znak, który Bóg dał nam 350 lat temu, aby nas do siebie zbliżyć. Abyśmy na wzór Maryi wsłuchali się w słowo Boże.

A czego Ksiądz Biskup życzy mieszkańcom diecezji zielonogórsko-gorzowskiej z okazji Nowego Roku?

Patrząc na wydarzenia Bożego Narodzenia, zwróćmy uwagę na chór aniołów, który oddaje Bogu chwałę słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”. Całe nasze życie powinno być uwielbieniem Boga za dar życia i dar zbawienia. Tak możemy stać się ludźmi, w których Bóg ma upodobanie. Wszystko bierze się z modlitwy i to jest droga Kościoła, to jest droga diecezji, to jest droga parafii, to jest droga rodziny i to jest droga każdego człowieka wierzącego. Życzę wszystkim zarówno duchownym, jak i świeckim, aby w swoim życiu szukali chwały Bożej i byli ludźmi, w których Bóg ma upodobanie.• zgg@gosc.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama