Nowy numer 08/2020 Archiwum

Równolatek Niepodległej

Major Józef Kasperowicz otrzymał Medal "Pro Patria". To odznaczenie cywilne, które jest przyznawane przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wojewoda lubuski 8 stycznia wręczył odznaczenie cywilne żołnierzowi Armii Krajowej, Sybirakowi i Kombatantowi, który 13 grudnia 2018 roku skończył 100 lat.

- Polska ma wobec takich ludzi szczególne zobowiązanie. Pan mjr Józef Kasperowicz, weteran Państwa Podziemnego urodził się 13 grudnia 1918 roku w Morgowiczach k. Lidy na Białorusi.  W 1942 roku sam zgłosił się do Armii Krajowej, w której bohatersko walczył jako partyzant z okupantem niemieckim. Pseudonim ,,Bystry’’ otrzymał, będąc żołnierzem 77. pułku piechoty. W 1946 roku został aresztowany przez NKWD i skazany na 10 lat zsyłki na Syberię. W 1956 roku wrócił do Polski i swoje życie związał z Sulechowem. Wciąż z wielkim przejęciem mówi o Ojczyźnie i  Wolności. Mam ogromny zaszczyt uhonorować go medalem „Pro Patria” za zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość, w imieniu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka - gratulował 100-latkowi wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama