Nowy numer 08/2020 Archiwum

Kolęda w akademikach

Wizyta duszpasterska w akademikach to już tutejsza tradycja. Duszpasterz akademicki odwiedza studentów w Słubicach i we Frankfurcie nad Odrą.

Żaków odwiedza ks. Rafał Mocny, który jest odpowiedzialny za Duszpasterstwo Akademickie "Parakletos" w Słubicach.

- Przychodzę z wizytą duszpasterską do studentów zamieszkałych w akademikach w Słubicach, ale również we Frankfurcie nad Odrą. Codziennie odwiedzam 4-5 mieszkań studenckich. Jest to okazja do bycia z nimi „na ich terenie”. Dla nich to pierwsza poza domem kolęda, którą sami organizują - zauważa ks. Rafał.

- To możliwość bliższego poznania studentów, zachęcenie i zaproszenie tych, którzy jeszcze nie poznali duszpasterstwa, aby włączyli się w naszą wspólnotę. Zawsze jest ze mną ktoś z duszpasterstwa, kto pełni rolę nie tylko ministranta(tki), ale też pomaga mi w propagowaniu idei duszpasterstwa akademickiego. To potem zawsze owocuje nowymi twarzami na spotkaniach - dodaje.

Dla duszpasterza akademickiego wizyta duszpasterska u żaków to najważniejsze z wydarzeń w ciągu roku.

- Te spotkania i rozmowy są dla mnie wskazówką czego oczekują studenci, a także możliwością ożywienia duszpasterstwa. Pokazują mi także, że studenci chcą rozmawiać o sprawach wiary, chcą zbliżać się do Boga, ale też chcą wspólnoty w której mogliby się rozwijać - zauważa ks. Mocny.

A jak reagują studenci? Czasem są zaskoczeni, ale zawsze reagują pozytywnie.

- Pobłogosławienie przez kapłana naszych pokojów w akademiku jest dla nas zawsze czymś wyjątkowym. Mieszka tu też wielu studentów z zagranicy, którzy poznają przez to polskie tradycje - zauważa Aleksandra Sołtys, doktorant Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

- Kolęda to czas, który pozwala nam być bliżej siebie. W naszym akademiku to prawdziwe święto, poprzedzone wspólnymi przygotowaniami. Spotkanie z duszpasterzem akademickim daje mi poczucie jedności polskiej tradycji oraz chrześcijańskich zasad, w których zostałam wychowana wraz z multikulturowym, nowoczesnym środowiskiem w jakim studiuję - dodaje  Anna Gugała, studentka Europejskiego Uniwersytetu Viadrina.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama