GN 07/2020 Archiwum

Łączy nas Jezus

„Dąż do sprawiedliwości” - to hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który odbywa się co roku od 18 do 25 stycznia.

Od nabożeństwa ekumenicznego w tymczasowej kaplicy katedralnej w Gorzowie Wlkp. rozpoczął się w naszej diecezji Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Modlitwie przewodniczył tu wikariusz biskupi ks. prałat Zbigniew Kobus, a homilię wygłosił ks. Justus Werdin z kościoła ewangelickiego w Berlinie.

W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele z Polski i Niemiec. – Wspólna modlitwa z chrześcijanami innych wyznań ma duże znaczenie. W naszej diecezji nabożeństwa ekumeniczne to już wieloletnia tradycja. Na pozór owoce mogą się nie wydawać spektakularne, na pewno jednak udało się przezwyciężyć nieufność czy wręcz wrogość, jaka cechowała wzajemne relacje między różnymi Kościołami przed dziesiątkami lat – zauważa ks. Tadeusz Kuźmicki, diecezjalny referent ds. ekumenizmu. W naszej diecezji, położonej przy granicy z Niemcami, kontakty ekumeniczne nie ograniczają się tylko do tygodnia. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza współpraca pomiędzy diecezją zielonogórsko-gorzowską a Radą Ekumeniczną z Frankfurtu nad Odrą. Przedstawiciel Kościoła katolickiego, chociaż formalnie nie jest członkiem tego gremium, jest regularnie zapraszany na spotkania. Poza tym delegaci rady uczestniczą w nabożeństwach ekumenicznych w Polsce, a przedstawiciele polskiego Kościoła katolickiego – w Niemczech. Co roku w modlitwie uczestniczy dr Paweł Leszczyński, który jest sekretarzem oddziału gorzowskiego Polskiej Rady Ekumenicznej. – Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pokazuje, że mimo różnych podziałów konfesyjnych jesteśmy zjednoczeni wokół najważniejszych kwestii. Łączą nas Jezus, jedna wiara, jeden chrzest i to jest to najważniejsze – wyjaśnia dr Leszczyński. Idea ekumenizmu jest bliska nie tylko duchownym. – Przychodzę na to nabożeństwo od lat. Piękne jest to, że potrafimy z przedstawicielami innych Kościołów i narodów nie tylko się dogadać, ale z wielką radością iść do przodu. Aby naszym dzieciom zostawić taką drogę, która prowadzi przez Ewangelię – mówi Zofia Ritter z Gorzowa Wlkp.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama