Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pomódlmy się o beatyfikację

22 stycznia przypada 33. rocznicą śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Diecezjalne obchody zaplanowano w najbliższą niedzielę 27 stycznia w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp.

Głównym punktem uroczystości będzie Msza św. o godz. 12.00 pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego, podczas której homilię wygłosi diecezjalny duszpasterz rodzin - ks. dr Mariusz Dudka.

Pół godziny wcześniej odbędzie się montaż słowno-muzyczny w wykonaniu alumnów seminarium duchownego w Paradyżu. Zgodnie z wieloletnią tradycją na modlitwę w rocznicę śmierci bp. Pluty do Gorzowa Wlkp. przybędą członkowie jego rodziny.

Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic. W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 r. obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

4 lipca 1958 r. został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego. Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem. Niezwykle gorliwie sprawował posługę biskupią.

22 stycznia 1986 r. zginął w wypadku samochodowym w Przetocznicy k. Krosna Odrzańskiego.

9 września 2015 r. zakończył się diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego. Obecnie sprawa jest rozpatrywana przez watykańską Kongregację Spraw Kanonizacyjnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama