W Zielonej Górze, 29 stycznia, odbyło się spotkanie komisji koordynacyjnej I Synodu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej pod hasłem: "Przez wiarę i chrzest do świadectwa".
Komisja koordynacyjna spotkała się, aby omówić stan prac w poszczególnych komisjach tematycznych oraz podjąć ustalenia dotyczące najbliższej sesji plenarnej.
W skład komisji koordynacyjnej wchodzi bp Tadeusz Lityński, sekretarz generalny synodu oraz przewodniczący czterech komisji tematycznych: ks. Robert Patro (komisja „Nawrócenie duszpasterskie w kluczu nowej ewangelizacji”), ks. Dariusz Mazurkiewicz (komisja „Formacja, życie i posługa duchowieństwa”), ks. Wojciech Jurek (komisja „Sprawy administracyjne i gospodarcze diecezji i parafii”) oraz ks. Piotr Kubiak (Komisja „Rewizja prawa partykularnego”).
- Komisja koordynacyjna to gremium, które wspomaga biskupa w kierowaniu pracami synodalnymi i koordynuje działalność wszystkich struktur synodalnych czyli komisji tematycznych i parafialnych zespołów synodalnych. Ona także przygotowuje sesję plenarną - wyjaśniał ks. Andrzej Sapieha, sekretarz synodu.
Nas spotkaniu ustalono już pierwsza roboczą sesję plenarną. Zaplanowano ją na 13 kwietnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu.
- Dwa główne tematy, które zostaną w jej trakcie poruszone, to będą zagadnienia przygotowane przez komisję duszpasterską, której przewodniczy ks. Robert Patro. Ta komisja opracowuje między innymi zarys historyczny dziejów naszej diecezji, jako punkt wyjścia do tego, co nas czeka dalej. Ten dokument już jest na ukończeniu i w trakcie sesji plenarnej będzie poddany pod dyskusję wszystkich uczestników synodu - wyjaśniał po spotkaniu ks. Sapieha.
- Drugi temat, który przedstawi, ta komisja to będzie taki zarys dokumentu duszpasterskiego czyli zbiór pewnych najważniejszych postulatów duszpasterskich, które synod ma sformułować dla naszego Kościoła lokalnego. Na razie podejmiemy dyskusję nad wstępnym projektem tego dokumentu - dodaje.
W sesji plenarnej weźmie udział 216 osób. Są wśród nich osoby duchowne, jak i świeccy.