Nowy numer 3/2021 Archiwum

Odnowią swoje śluby zakonne

W najbliższą sobotę 2 lutego Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego zwane w polskiej tradycji świętem Matki Bożej Gromnicznej. To również Dzień Życia Konsekrowanego.

Z tej okazji z osobami konsekrowanymi z całej diecezji spotka się w Rokitnie bp Tadeusz Lityński. W trakcie Mszy św.  osoby konsekrowane odnowią swoje śluby zakonne.

Życie konsekrowane polega na doskonalszym oddaniu się Chrystusowi.

- Dokonuje się to najczęściej poprzez złożenie ślubów zobowiązujących do zachowania tzw. rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Wierni powołani do tego stanu życia stają się członkami zgromadzeń zakonnych lub wybierają którąś z indywidualnych form życia konsekrowanego. Poszczególne zgromadzenia zakonne realizują swą misję angażując się bądź w działalność ewangelizacyjną, duszpasterstwo, posługę na rzecz ubogich i potrzebujących, albo poświęcając się wyłącznie modlitwie - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

Aktualnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracują 184 siostry z 24 żeńskich zgromadzeń zakonnych oraz 117 zakonników z 10 zgromadzeń męskich. Kilka kobiet podjęło indywidualne życie konsekrowane poprzez włączenie do stanu dziewic lub wdów.

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół wspomina przyniesienie Dzieciątka Jezus do świątyni jerozolimskiej, gdzie na jego spotkanie wychodzą Symeon i Anna, przedstawiciele ludu Izraela rozpoznający w Jezusie oczekiwanego Mesjasza i Zbawiciela wszystkich narodów. - W tym dniu wierni gromadzący się w kościołach biorą udział w procesji ze świecami, co ma wyrażać ich gotowość na spotkanie z Chrystusem oraz pragnienie prowadzenia takiego życia, w którym inni ludzie mogą dostrzec światło Chrystusa - zauważa rzecznik.

Program uroczystości Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie:

  • godz. 9.30 – konferencja i modlitwa (adoracja Najświętszego Sakramentu) w kaplicy domu rekolekcyjnego
  • godz. 10.45 – Przygotowanie do Mszy św. (bazylika)
  • godz. 11.00 – Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego
  • ok. godz. 12.30 – wspólny posiłek w refektarzu domu rekolekcyjnego

Ofiary zbierane na tacę 2 lutego w parafiach całej diecezji będą przeznaczone na potrzeby zakonów kontemplacyjnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama