Nowy numer 08/2020 Archiwum

Archeologia niebiańska

Wystawę prezentującą zabytki odnalezione po pożarze gorzowskiej katedry w 2017 roku otwarto 1 lutego w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie.

Głogów to po Gorzowie Wlkp. i Świdnicy k. Zielonej Góry kolejne miejsce, gdzie prezentowana jest wystawa. W wernisażu wziął udział pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

- Chcę podziękować za wyrazy solidarności z katedrą gorzowską po pożarze w lipcu 2017 roku - mówił bp Tadeusz Lityński.

Zwiedzający wystawę mogą zobaczyć najciekawsze z odnalezionych artefaktów m.in. odlany w 1498 roku dzwon Ave Maria, niedostępny dla ludzi przez 500 lat, uszkodzony przez piorun w 1708 roku, oraz zniszczony w pożarze w 2017 roku.

Dodatkowo na ekspozycję składają się monety, fragmenty ceramiki, ozdoby, zabawki, gazety i inne cenne przedmioty, z których najstarsze pochodzą z XIV wieku. Wystawę zabytków odnalezionych podczas odbudowy wieży katedry gorzowskiej uzupełniają fotografie z dnia pożaru.

Wystawa w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie będzie otwarta do 3 marca. Wstęp jest bezpłatny.

Patronat nad ekspozycją sprawują: biskup Tadeusz Lityński, Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa, oraz dr Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama