W kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze 9 lutego rozpoczęła się 17. edycja studium przygotowawczego dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
Przed kandydatami są cztery bloki wykładowe, które będą odbywa się co dwa tygodnie w soboty w luty i marcu.
- W ich trakcie będą wykłady poświęcone tajemnicy Kościoła, życiu eucharystycznemu, posłudze świeckich zwłaszcza wśród chorych o oczywiście serca życia Kościoła, którym jest Eucharystia - wyjaśnia ks. Zbigniew Kobus, który opiekuje się nadzwyczajnymi szafarzami w diecezji.
Wszystko zakończy się błogosławieństwem bp. Tadeusza Lityńskiego do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej, które odbędzie 30 marca w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.
Na studium księża proboszczowie zgłosili 49 mężczyzn z każdego zakątka diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
- To większa liczba niż w latach poprzednich. W ubiegłym roku wyznaczyliśmy 42 mężczyzn do posługi. Myślę, że jest to odpowiedź także na brak powołań do kapłaństwa. I dzisiaj to przebudzenie świeckiego laikatu w Kościele poprzez tę posługę zwłaszcza mężczyzn jest znakiem, który powinniśmy wspierać i podtrzymać wobec zmniejszającej się ilość kapłanów w naszej diecezji. Mam nadzieję, że będzie to ogromna pomoc w duszpasterstwie w parafiach - zauważył ks. Zbigniew Kobus.
Wśród kandydatów jest Maciej Bardelas z Przytoku, który nie krył zaskoczenia po usłyszeniu takiej propozycji od swojego proboszcza.
- Nawet wcześniej nie miałem odwagi o tym myśleć - mówi pan Maciej. - Myślę, że to natchnienie Ducha Świętego. I skoro taka propozycja padała to wydaje mi się, że nie mógłbym odmówić. To dla mnie ogromny zaszczyt, jeśli będę mógł w ten sposób służyć w Kościele - dodaje.
W całej diecezji posługuje 564 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. - To mężczyźni pomiędzy 25. a 65. rokiem życia, których księża proboszczowie kierują na specjalne przygotowanie do tej posługi oraz siostry zakonne, które z woli swoich przełożonych posługują w obrębie swoich domów zakonnych. Po takim kursie otrzymują błogosławieństwo od biskupa. Nadzwyczajny szafarz Komunii św. to ktoś taki, kto nie zastępuje księdza, ale pomaga w udzielaniu Komunii podczas Mszy św., jeśli jest dużo osób przystępujących do Stołu Pańskiego. Bardzo ważnym zadaniem szafarzy jest zanoszenie Komunii św. do domów do osób starszych i chorych - wyjaśnia diecezjalny opiekun szafarzy ks. Zbigniew Kobus.