Na jednej fali

W muzeum im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu bp Paweł Socha wygłosił 11 lutego wykład „Jan Paweł II na Ziemi Lubuskiej”, otwierający wystawę upamiętniającą pontyfikat.

Jak podkreślił dyrektor międzyrzckiego muzeum Andrzej Kirmiel, bp Paweł Socha jest osobą doskonale znającą papieża Polaka. Biskup senior przyjął sakrę biskupią 26 grudnia 1973 r. z rąk kardynała Karola Wojtyły, uczestniczył w przygotowaniach i organizacji wizyty Ojca Świętego w Gorzowie Wlkp. w 1997 r., wielokrotnie spotykali się, rozmawiali, co potwierdzają liczne pamiątki zaprezentowane na wystawie.

Organizatorzy wymieniając motywy upamiętnienia Jana Pawła II wskazali m.in. na 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki do Polski. Podczas której, w Warszawie powiedział znamienne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Zdanie uważane przez liczną grupę historyków za początek destrukcji komunizmu w Polsce i upadku systemu.

– Do wymienionych powodów dodałbym jeszcze 30. rocznice koronacji obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Papież Jan Paweł II odegrał w tym wydarzeniu bardzo ważną rolę – powiedział bp Paweł.

Prelegent zaznaczył, że związek księdza, później biskupa i kardynała Karola Wojtyły, a w końcu papieża Jana Pawła II z Ziemią Lubuską jest wielowymiarowy. Po pierwsze turystyczny, kiedy uczestniczył w spływach kajakowych. Kolejnym były przyjacielskie, serdeczne relacje z bp. Wilhelmem Plutą oraz biskupami Józefem Michalikiem i Adamem Dyczkowskim. Jak przypomniał hierarcha, wszyscy trzej ordynariusze byli wysoko cenieni przez papieża i należeli do grona przyjaciół.

W wykładzie pokazana została więź duchowa kardynała Karola Wojtyły z bp . Wilhelmem Plutą, wynikająca z podobnych zainteresowań duszpasterskich.

– Pracując 12 lat z bp. Plutą wiem, że był bardzo wyczulony na punkcie duszpasterstwa świeckich, zwłaszcza przez grupy parafialne. W tym punkcie abp Wojtyła i bp Pluta byli na jednej fali. Drugim wspólnym wątkiem było duszpasterstwo małżeństw i rodzin – mówił bp Paweł Socha.

« 1 »