Nowy numer 2/2021 Archiwum

Za wrażliwość na cudze cierpienie

Po raz pierwszy w historii naszej diecezji 9 lutego bp Tadeusz Lityński uhonorował statuetkami Lubuskiego Samarytanina osoby i instytucje, które służą chorym, stając się wzorem i inspiracją dla innych.

Lubuski Samarytanin jest nagrodą biskupa zielonogórsko-gorzowskiego ustanowioną na wniosek Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. – Pragniemy w tych dniach zwrócić uwagę na osoby chore i cierpiące, a także chcemy wyrazić wdzięczność wszystkim pracownikom służby zdrowia: lekarzom, pielęgniarkom, położnym, ratownikom medycznym, fizjoterapeutom, kapelanom, psychologom za codzienną opiekę, pomoc medyczną i gotowość w towarzyszeniu chorym – wyjaśnia ks. Tomasz Duszczak, diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia.

– Po zaprezentowaniu 19 kandydatur do nagrody, członkowie kapituły byli pewni, że wszystkie przedstawione osoby to ludzie o wielkich sercach, wrażliwe na drugiego człowieka. Ale mamy regulamin, który sprawia, że w danym roku możemy wyróżnić tylko sześć osób – wyjaśnił ks. Duszczak.

Samarytaninem może być każdy

Galę poprzedziła Msza św. w kościele pw św. Józefa Rzemieślnika w intencji pracowników służby zdrowia. Pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej przypomniał, że szpitale, hospicja, domy pomocy, stowarzyszenia, fundacje, przychodnie, istnieją nie tylko dzięki dobrze zorganizowanej służbie medycznej. – Ale także dzięki ogromnej sile człowieczeństwa, którego nie można przeliczyć na złotówki, dzięki ofiarnej służbie, która nigdy do końca nie będzie policzona i zmierzona materialnie. Ta wielkoduszność jest zaczynem szlachetnego działania na styku społeczno-medycznym. Tę wspaniałą postawę dzisiaj ukazuje nam Ewangelia w przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie – przypomniał bp Lityński. – Miłosiernym Samarytaninem jest każdy człowiek wrażliwy na cudze cierpienie. Człowiek, który, jak mówi nam Ewangelia „wzrusza się” nieszczęściem bliźniego. Jeżeli Chrystus, znawca wnętrza ludzkiego, podkreśla owo wzruszenie, to znaczy, że jest ono ważne dla całej naszej postawy wobec cudzego cierpienia – dodał.

Dlaczego ja?

Dalsze uroczystości odbyły się w Nowosolskim Domu Kultury. Tam statuetki Lubuskiego Samarytanina odebrali: Stowarzyszenie św. Brata Krystyna oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Osób z Zespołem Downa w Zielonej Górze (kategoria: instytucje, stowarzyszenia, placówki medyczne), lekarze: Włodzimierz Janiszewski i Jacek Zajączek (kategoria: pracownicy służby zdrowia ) oraz Ludwika Kaczmarczyk i Anna Budynek (kategoria: wolontariusz). – To jest dla mnie okropnie krępujące. Zadaję sobie pytanie: „Dlaczego ja?”. Ja to traktuję jak wyróżnienie dla wszystkich moich koleżanek i kolegów, bo oni wszyscy na nie zasługują. Ale oczywiście jest to satysfakcja na koniec życia zawodowego – powiedział dr Jacek Zajączek, który obecnie pracuje w szpitalu w Drezdenku. – Moją specjalnością jest anestezjologia, która jest bardzo stechnicyzowana i zmechanizowana. Wydaje się oddalona od werbalnego kontaktu z innymi ludźmi, bo oni albo są nieprzytomni albo śpią. Ale wydaje mi się, że to jest znaczne uproszczenie, bo ten kontakt jest naprawdę duży. To nie są pięciominutowe wizyty, ale ciągła obecność przy pacjentach – dodał.

Karmię, śpiewam i modlę się

Nagroda była także wielkim zaskoczeniem dla Anny Budynek, która jest wolontariuszką w Ośrodku Integracji Społecznej w Zielonej Górze. – W ogóle się tego nie spodziewałam – powiedziała wolontariuszka. – Już 10 lat mija, od kiedy przychodzę do chorych w Ośrodku Integracji Społecznej przy parafii pw. św. Józefa Oblubieńca. Pomagam karmić pacjentów podczas posiłków. Oprócz tego rozmawiam, trzymam za rękę, czasem śpiewam, zabieram na spacer i oczywiście modlę się za chorych. Potrzeba nam nowych wolontariuszy, bo zostało otwarte nowe skrzydło. Dlatego wszystkich bardzo gorąco zachęcam: Nie masz co robić? Przyjdź do nas! Na pewno dobrze wykorzystasz swój czas i zrobisz coś dobrego dla innych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama