Nowy numer 3/2021 Archiwum

Milcząc, wołają

Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Milcząc, wołają” już od 1 marca w Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Wystawa autorstwa Piotra Życieńskiego poświęcona jest poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonym w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach w latach 2012–2014 przez Instytut Pamięci Narodowej wraz z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w ramach projektu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956”.

Ekspozycja jest zaprojektowana w formie dwustronnej ściany obrazującej „życie” i „śmierć” - poszukiwania, ekshumacje szczątków. Oś wystawy stanowią drzwi do jednego z pomieszczeń w mokotowskim więzieniu w którym dokonywano mordów na polskich patriotach skazywanych w zbrodniczych farsach, zwanych przez komunistów sądami.

Stronie dokumentującej prace poszukiwawcze i ekshumacyjne w górnej części patronują ocalałe archiwalne zdjęcia rodzinne niektórych ofiar. Na drugiej stronie pokazane są cztery sylwetki spośród około dwustu poszukiwanych bohaterów, których lista z datami urodzenia i dokonanej na nich zbrodni stanowi jedną ze skrajnych części ekspozycji. Na przeciwległym skraju znajduje się plan miejsc tajnych pochówków z zaznaczonymi miejscami odnalezienia dotychczas zidentyfikowanych ofiar.

Prezentacja swoją formą plastyczną, małą ilością opisów i podpisów skłania widza do samodzielnej refleksji i wyciągania własnych wniosków z przedstawionych fotografii i dokumentów.

Wystawa prezentowana będzie w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy pl. Farnym 3 od 1 do 31 marca 2019 r.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama