Nowy numer 3/2021 Archiwum

Żeby chronić małoletnich

Pierwsze posiedzenie Komisji ds. Ochrony Małoletnich powołanej przez bp. Tadeusza Lityńskiego odbyło się 27 lutego w siedzibie Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

To było pierwsze spotkanie komisji, która spotkała się, aby wyznaczyć cele i plan pracy. - Intencją powołania komisji jest tworzenie programów prewencyjnych mających na celu ochronę dzieci i młodzieży przed przestępstwami seksualnymi - wyjaśnia ks. Dariusz Mazurkiewicz, delegat biskupa ds. ochrony małoletnich.

- Naszym podstawowym zadaniem na najbliższe dni jest opracowanie programu „Bezpieczne wakacje” czyli zasad zatrudniania zarówno wychowawców na różnych oazach, obozach i koloniach organizowanych przez naszą diecezję i parafię oraz przeszkolenie jak największej liczby osób, które w tym wypoczynku wakacyjnym dzieci i młodzieży będą brały udział - dodaje.

Komisja składa się z przedstawiciela Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, Wydziału Duszpasterstwa Rodzin oraz Wydziału Nauki Katolickiej z kurii biskupiej, Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Jej członkowie wzięli już udział w szkoleniu w Szczecinie, które poprowadził o. Adam Żak, koordynator Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży.

- To jest bardzo duża odpowiedzialność. Tym teraz żyje cały świat, a tym bardziej teraz po spotkaniu, które zorganizował papież Franciszek w Watykanie. Każdy jest zainteresowany tym tematem i tym problemem w Kościele. Bardzo dobrze, że w skład tej komisji wchodzą zarówno księża, jak i osoby świeckie, mówię to jako osoba świecka i mama. Ponieważ każdy z nas ma swój punkt widzenia, swoje doświadczenia i swoje emocje związane z tym tematem. Myślę, że za sprawą naszego księdza biskupa, w naszej diecezji jest już bardzo dużo zrobione - zauważa Anna Maria Feudrek z diecezjalnej Caritas.

- Wszystkie założenia tego programu oczywiście wcielimy jeszcze w tym roku podczas kolonii, obozów i oaz, które organizuje diecezjalna Caritas. Na pewno ważne jest uświadomienie wychowawcom, zarówno świeckim, jak i księżom oraz klerykom, jakie są niebezpieczne sytuacje i czego powinni unikać. Oczywiście będziemy chcieli też zwiększyć czujność, które zachowanie dorosłych jest niepoprawne - dodaje.

Kolejne spotkanie odbędzie się 20 marca.

Przypomnijmy, że Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska jako jedna z pierwszych w Polsce w ubiegłym roku wydała normy dotyczące ochrony dzieci i młodzieży.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama