Nowy numer 47/2020 Archiwum

Opuścić strefę komfortu

W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie 4 marca odbyło się spotkanie liderów tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w naszej diecezji.

Kościół XXI wieku – znamy nie tylko hasło tegorocznej EDK, ale coraz więcej szczegółów. – W zeszłym roku było 16 tras. Aktualnie jest 27 tras, ale być może to nie koniec... – zauważa Rafał Wojtkiewicz, odpowiedzialny za EDK w diecezji. – Oprócz dróg ponad 40-kilometrowych będą trasy o długości 25 i 30 km, ponieważ zaobserwowaliśmy, że ponad połowa osób nie dochodzi do końca i poddaje się na 20., 30. km. Postanowiliśmy więc zrobić takie odcinki, aby dać im szansę przejścia w całości. Szykuje się też trasa megaekstremalna z Rokitna do Zielonej Góry; to 109 km – dodaje. Powstają również nowe szlaki ponad 40-kilometrowe, chociażby z Żar do Żagania.

– Nie było jeszcze drogi z naszego miasta. Ks. Robert Patro zmobilizował nas. Sami byliśmy już kilka razy na EDK i podoba nam się forma tej Drogi Krzyżowej, dlatego postanowiliśmy zaproponować ją u nas. Nam to odpowiada. Nie mówimy, że to jest najlepsze i nie stawiamy jej ponad inne formy modlitwy. My w ten sposób chcemy zbliżać się do Pana Boga i poświęcić ten czas w pewnych intencjach, a także po ludzku dostać w kość. Po prostu opuścić, jak to jest w założeniach EDK, strefę swojego komfortu – wyjaśnia Mirosław Plaszczyk. – Idziemy do kaplicy Bożego Grobu w Żaganiu. Wprawdzie z Żar do Żagania jest niecałe 20 km, ale tak wydłużyliśmy trasę, że liczy 44 km. Jej patronem jest św. Nikodem. Zapraszamy bardzo serdecznie – dodaje Tomasz Marciniak.

W Środę Popielcową ruszyły zapisy. Liderzy zachęcają uczestników, aby już teraz zacząć się przygotowywać do EDK. – Czasu coraz mniej. 12 kwietnia wieczorem wyruszamy – tłumaczy Rafał Wojtkiewicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama