Nowy numer 48/2020 Archiwum

Pan Bóg działa i widać tego owoce!

We wspomnienie św. Dyzmy (Dobrego Łotra), 26 marca, bp Tadeusz Lityński spotkał się z kapelani więziennictwa, funkcjonariuszami służby więziennej, a także osadzonymi.

Była to okazja do rozmowy i wspólnej modlitwy. – Dziś przypada wspomnienie św. Dobrego Łotra. To od 2009 r. dzień szczególnej modlitwy za więźniów, którym na co dzień duchowo towarzyszą kapelani – przypominał bp Lityński w Gubinie.

Spotkania w różnych miejscach diecezji to już doroczna tradycja. – Chcemy porozmawiać o wyzwaniach i problemach kapelanów, a także posłuchać, czego oczekują od nas funkcjonariusze służby więziennej oraz sami osadzeni – wyjaśnia ks. Sebastian Kluwak, diecezjalny kapelan więźniów.

– Kapelani w więzieniu odprawiają Msze św., spowiadają, prowadzą indywidualne rozmowy. Oczywiście przygotowujemy też osadzonych do chrztu, Komunii, a najczęściej do bierzmowania. Tego nie widać na co dzień, ale są to podobne zadania kapłańskie jak na parafii. To zwyczajne duszpasterstwo, ale w niezwyczajnych okolicznościach. Najtrudniejsze jest wzbudzenie zaufania, abyśmy mogli dotrzeć do nich z Ewangelią, pomocą i przyjaźnią. A proszę mi wierzyć – Pan Bóg działa i widać tego owoce! To nie tylko przyjęte sakramenty, ale też kontakt z tymi, którzy opuszczają więzienie. Chociażby wczoraj odwiedził mnie pan, który kilka lat temu wyszedł na wolność, i zaoferował mi pomoc w organizacji festynu w parafii – dodaje.

W spotkaniu wziął udział o. Jan Dezyderiusz Pol OFM, który jest zastępcą naczelnego kapelana więziennictwa w Polsce. – W naszym kraju ok. 73 tys. osób jest pozbawionych wolności, z czego 2,5 tys. to kobiety. Z Kościoła katolickiego posługuje dla nich ok. 200 kapelanów – wyjaśnia o. Dezyderiusz.

A czy kapelanów potrzebują więźniowie? – Tak i to bardzo! To pomocna dłoń wyciągnięta w naszym kierunku. Oczywiście nie wszyscy z niej korzystają, ale ja na pewno tak – podkreśla pan Marek z Oddziału Zewnętrznego w Wałowicach k. Gubina, który wziął udział w spotkaniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama