Nowy numer 14/2020 Archiwum

Poświęcenie nagrobka dzieci utraconych w Krośnie Odrzańskim

Na cmentarzu komunalnym w Krośnie Odrzańskim ks. Zbigniew Samociak poświęcił 23 maja grób dzieci utraconych, miejsce pamięci i modlitwy.

Nagrobek zlokalizowano przy głównej alei cmentarza, został sfinansowany ze środków miasta oraz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej. Inicjatywa powstania miejsca godnego pochówku i refleksji nad grobem dzieci utraconych wyszła ze strony krośnieńskiego szpitala i doczekała się szybkiej realizacji.

– Do tej pory nie było możliwości godnego pochowania utraconych dzieci. W związku z tym, że szpital dostrzegł problem, wystąpiliśmy z inicjatywą, która została pozytywnie odebrana i właściwie natychmiast zrealizowana. Jest to bardzo potrzebne, jak konieczność pochowania każdej bliskiej osoby. Wynika to z czysto ludzkich emocji, empatii i humanitaryzmu. Chciałabym wyjaśnić, że inicjatorem powstania pomnika dzieci utraconych był ówczesny prezes szpitala w  Krośnie Odrzańskim Tadeusz Grabski. To dzięki jego inicjatywie rozpoczęto budowę nagrobka – powiedziała Jolanta Siwicka, prokurent Zachodniego Centrum Medycznego w Krośnie Odrzańskim.

W przygotowanie terenu na cmentarzu włączyły się władze samorządowe dostrzegając ważność problemu zachowania szczególnego szacunku wobec dzieci, które nie miały okazji urodzić się żywe.

– To miejsce jest bardzo ważne dla rodziców, którzy nie mieli okazji usłyszeć głosu swojego dziecka, płaczu czy śmiechu. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie rodziców stających wobec ogromnego dramatu, jakim jest urodzenie martwego dziecka, i chęć pomocy – powiedział Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego.

Podczas uroczystości poświęcenia nagrobka ks. Zbigniew Samociak, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej przypomniał, że wiele kobiet traumę utraconego dziecka przeżywa niemalże do końca życia. – Dlatego przyniesienie na symboliczny grób znicza czy kwiatów będzie humanitarnym gestem wobec dziecka, którego rodzice nigdy nie słyszeli, nie widzieli – mówił duchowny.

« 1 »

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama