Nowy numer 41/2019 Archiwum

O Polskę od zbóż złotą

Ks. Paweł Mydłowski podkreśla, że pielgrzymowanie jest wpisane w życie człowieka.

Krzysztof Król: Przed nami 36. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników. 2 lipca wyruszacie do Matki Bożej Częstochowskiej. Wszystko gotowe?

Ks. Paweł Mydłowski: Właśnie jestem po ostatnim objeździe trasy. Dopinamy ostatnie szczegóły, poszukujemy sponsorów, organizuje zastępcze miejsca noclegowe, bo czasem są remonty w szkole. Pątnicy już się zgłaszają i oprócz stałych pielgrzymów będą też nowi, wiem już o grupach m.in. z Żar, Gubina i Bledzewa.

Z jakim hasłem będziecie pielgrzymować w tym roku na Jasną Górę?

Hasło tegorocznej pielgrzymki to słowa: „O Polskę od zbóż złotą”. Chcieliśmy nawiązać do 30. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. To ważna data dla naszej diecezji, a takie hasło pielgrzymka miała w 1989 roku.

Czy tam pielgrzymka różni się od innych?

Pielgrzymka od zawsze kojarzona jest z rolnikami. To oni w 1982 roku założyli ogólnopolskie duszpasterstwo rolników, a w konsekwencji – z senatorem Edwardem Lipcem na czele zorganizowali w 1984 roku pieszą pielgrzymkę z Klenicy na Jasną Górę. Jej inicjatorem i pierwszym przewodnikiem był ks. Eugeniusz Jankiewicz. Potem przez długie lata pielgrzymkę prowadził śp. ks. Tadeusz Dobrucki, potem ks. Grzegorz Sopniewski, a obecnie ja pełnię tę posługę. Od 11 lat wychodzimy z sanktuarium MB Królowej Pokoju w Otyniu. Pielgrzymka organizowana jest przez duszpasterstwo rolników i adresowana szczególnie do mieszkańców wsi, choć oczywiście nie tylko. Idzie z nami wielu mieszkańców miast. Przede wszystkim modlimy się za rolników i dobre plony, ale oczywiście niesiemy także wiele osobistych intencji.

I na koniec oczywiste pytanie: dlaczego warto pielgrzymować?

Pielgrzymowanie jest wpisane w życie człowieka. Cały czas gdzieś zdążamy, wyznaczając sobie rozmaite cele, ale czasem tracimy z horyzontu ten najważniejszy, jakim jest niebo. Warto przeżyć te 11 dni, bo one wpływają na codzienne życie. Pielgrzymi podkreślają, że to odcięcie się od problemów tego świata i okazja do oddania wszystkiego Bogu, aby umocnić swoją wiarę.

Więcej informacji: FB – Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL