Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kochać i służyć

„Patrzę w górę i te chmury na niebie. Odkąd sięgam pamięcią, Szarcz domem moim jest. Dzieckiem, małym dzieckiem byłam, wtedy nawet nie śniłam, że szczęście znajdę tu” – to początek hymnu Domu Pomocy Społecznej w Szarczu, który 12 czerwca świętował 60-lecie istnienia.

Jak na jubileusz domu prowadzonego przez siostry felicjanki przystało, świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. dziękczynnej pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego, który wyraził wdzięczność siostrom i wszystkim pracownikom za troskę i służbę na rzecz niepełnosprawnych. – Drodzy jubilaci, tworzący rodzinę tego domu, wasza praca, wasza służba mają wymiar ponadczasowy. To wy pochylacie się nad człowiekiem, ale tak naprawdę Wasza służba jest służbą Bogu. Wasza praca nie jest zwykłą pracą zawodową, ale jest służbą miłości bliźniemu, opartą na codziennej modlitwie w waszej domowej kaplicy. Służbą na większą chwałę Boga. Św. Jakub napisał: „Wiara bez uczynków jest martwa”, a wasze działania świadczą o tym, że za słowem kroczy czyn. I za to pragniemy podziękować i życzyć, aby ten dom pulsował życiem miłości wzajemnej – mówił bp Lityński.

„Kochać i służyć” – to hasło, które przyświeca placówce. – Dzisiaj obchodzimy 60 lat istnienia tego domu, który powstał w 1959 roku. Chciałybyśmy Bogu podziękować za wszystkie te łaski, które otrzymałyśmy. I czynimy to ze wszystkimi władzami, ale również mieszkańcami innych DPS-ów powiatu międzyrzeckiego. Dziękujemy za to, że ten dom się rozwija i jest tu tyle miłości i dobra – wyjaśnia s. Agnieszka Pustelak, dyrektor DPS. – Przebywają tu 52 niepełnosprawne intelektualnie dziewczęta i kobiety. Robimy wszystko, aby poczuły się u nas jak w prawdziwym domu, którego niestety nie miały okazji w wielu przypadkach doświadczyć. Czynimy to poprzez pełnienie całodobowej opieki, różnorodne zajęcia terapeutyczne i codzienne życie. Nasza najmłodsza mieszkanka ma 11 lat, a najstarsza 71 – dodaje.

Założycielką Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo jest bł. Maria Angela Truszkowska. – Felicjanki służą najbiedniejszym i odrzuconym na margines. Tu w Szarczu znalazłyśmy niepełnosprawne kobiety, dla których jesteśmy rodziną, ale i one są rodziną dla nas – przybliża charyzmat zgromadzenia s. Agnieszka. W DPS pracuje 48 osób. 11 z nich to siostry, reszta – osoby świeckie. – To nie jest łatwa praca, ale chętnie tutaj przychodzę i czerpię wiele sił do życia od naszych podopiecznych – podkreśla jedna z opiekunek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama