GN 43/2020 Archiwum

300 km bliżej do nieba

Ksiądz Leszek Okpisz uważa, że trud, jaki ponosimy w drodze do Częstochowy – wysiłek fizyczny, poświęcony czas i ból stóp – jest wart tego, co otrzymujemy.

Krzysztof Król: Diecezjalna piesza pielgrzymka z Głogowa na Jasną Górę tuż-tuż. Kiedy i skąd wyrusza?

ks. Leszek Okpisz: Pierwsi pielgrzymi wyruszą już 31 lipca. Jest to grupa biało-zielona z Kożuchowa i Nowej Soli. Ci pątnicy udadzą się do oddalonego o ok. 40 km Głogowa, gdzie połączą się z tamtejszymi grupami: czerwoną i niebieską. Pielgrzymi wyruszą wspólnie 2 sierpnia z kościoła pw. NMP Królowej Polski w Głogowie. Stąd na Jasną Górę zaprowadzi nas prawie 300-kilometrowy pątniczy szlak.

Niby wszyscy wiemy, ale warto przypomnieć – czym jest pielgrzymka?

Pielgrzymka oprócz swojego ludzkiego wymiaru, jakim jest wysiłek fizyczny – w naszym wypadku 11-dniowy marsz – i wiele wyrzeczeń, jakich podejmują się pielgrzymi, ma także wymiar duchowy. Ta wędrówka to przede wszystkim wspaniała okazja do spotkania i rozmowy z Panem Bogiem, ale także do przemyślenia i zmiany swojego życia. Jest to także okazja do spotkania drugiego człowieka – zobaczenia w nim brata lub siostry. Pielgrzymi szlak uczy pokory i troski o naszych bliźnich.

Niektórzy powiedzą: po co się męczyć, pocić i obcierać nogi?

Myślę, że nie możemy patrzeć na pielgrzymkę przez pryzmat zmęczenia, potu czy obtartych nóg. Podczas marszu nikt na to nie zwraca uwagi. Gdy idziemy, raczej cieszymy się sobą nawzajem, skupiamy się na śpiewaniu i innych formach modlitwy, niż myślimy o tym, jak jesteśmy zmęczeni. Wydaje mi się, że trud, jaki ponosimy, aby wziąć udział w pielgrzymce, czyli nasz wysiłek fizyczny, nasz czas i stan naszych stóp, są wymierne do tego, co otrzymujemy. Te 11 dni to przede wszystkim niezapomniane spotkanie z Panem Bogiem. Jest to niesamowite, że możemy te kilkanaście dni w roku poświęcić wyłącznie Panu Bogu i bliźniemu. Pielgrzymka to także ludzie, pełni radości i pozytywnej energii, którzy tworzą niesamowitą i niezapomnianą atmosferę.

A jak przygotować się do pielgrzymki?

Każdy uczestnik powinien podjąć niezbędnie przygotowanie fizyczne, jak i duchowe. Dobrym sposobem na przygotowanie organizmu do pielgrzymki jest zamiana samochodu na rower lub poruszanie się pieszo. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, może warto godzinę dziennie poświęcić na spacer z rodziną czy przyjaciółmi. Podstawą przygotowania duchowego jest natomiast spowiedź. Udajmy się na pielgrzymkę z czystym sercem, otwartym na Bożą miłość. Każdy pielgrzym powinien także wzbudzić w swoim sercu intencje, w których wyruszy do Maryi. To właśnie modlitwa w tych intencjach nas niesie! Zachęcamy także do uporządkowania swoich spraw prywatnych, aby nic nie przeszkodziło nam podczas tych rekolekcji w drodze.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama