GN 07/2020 Archiwum

Od ziarenka do bochenka w Białkowie

Prace żniwne, młócka cepem, wypiek chleba - to wszystko można było zobaczyć w czasie dorocznego festynu "Jak to z chlebem było" w Białkowie k. Cybinki.

Najpierw barwny korowód przeszedł na pole żniwne, a tam odbyły się modlitwa za żniwiarzy i prezentacja różnych sposobów zbierania plonów – począwszy od żęcia sierpem, poprzez koszenie kosą, żniwiarką i snopowiązałką, a na kombajnie kończąc. – Po raz kolejny pokazujemy żniwa, czyli drogę od pola, poprzez piec, aż do stołu – wyjaśnia Eugeniusz Niparko z Towarzystwa Miłośników Polesia i Białkowa.

– Poprzez ukazanie trudu pozyskania chleba, chcemy pokazać jego wartość i zachęcić do szacunku dla niego, a jest on dziś niestety często poniewierany – dodaje.

Dalszy pokaz rozpoczął się na placu przy dworku, gdzie mieści się poleskie muzeum. Tam była młócka cepem, a także wypiek i degustacja świeżego chleba. W trakcie festynu nie zabrakło wojskiego jadła dla żniwiarzy, ludowych śpiewów i konkursów.

Od ziarenka do bochenka w Białkowie   Zespół śpiewaczy "Kryniczenka" z Białkowa. Krzysztof Król /Foto Gość

Organizatorami imprezy były Rada Sołecka w Białkowie oraz Gmina Cybinka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama