Nowy numer 42/2019 Archiwum

Bp Tadeusz Lityński zachęca do pielgrzymowania

"Najpiękniej pójść osobiście, na całą pielgrzymkę, do czego gorąco zachęcam, ale gdy z różnych względów jest to niemożliwe, warto włączyć się w pielgrzymią rodzinę na inne sposoby" - pisze w specjalnym komunikacie bp Lityński.

W najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach naszej diecezji zostanie odczytany poniższy komunikat bp. Tadeusza Lityńskiego.

Drodzy Diecezjanie,

„Otwarci na Ducha Świętego” – to hasło tegorocznej 37. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Jasną Górę. Serdecznie zapraszam wszystkich, aby uczynić to pielgrzymowanie swoim. Piesza pielgrzymka jest zupełnie wyjątkowym doświadczeniem. Wędrówka we wspólnocie braci i sióstr, modlitwa w zabranych ze sobą intencjach, zmaganie z rozmaitymi przeciwnościami i satysfakcja z ich pokonania, wreszcie radość ze spotkań z Bogiem, Matką Bożą i Świętymi na szlaku i u celu – to wszystko zapada w pielgrzymie serce. Najpiękniej pójść osobiście, na całą pielgrzymkę, do czego gorąco zachęcam, ale gdy z różnych względów jest to niemożliwe, warto włączyć się w pielgrzymią rodzinę na inne sposoby. Choćby uczestnicząc we Mszy św. na rozpoczęcie i „odprowadzając” pielgrzymów, towarzysząc im przez pierwsze kilometry, a może i przez cały dzień. Warto także włączyć się w wybrane dni albo przyjechać tylko na dzień ostatni i przywitać pielgrzymów na Jasnej Górze. Wreszcie każdy, nawet nie wychodząc z domu, może stać się duchowym pielgrzymem, składając swą deklarację i ofiarując codzienną modlitwę w pątniczych intencjach. Samych zaś pielgrzymów również prosimy o modlitwę i liczymy na nią. W ten sposób umocnimy wspólnotę naszego diecezjalnego Kościoła, który wciąż pielgrzymuje drogą wiary.

Od lat naszą diecezjalną pielgrzymkę tworzą trzy główne nurty: gorzowski, zielonogórski i głogowski.

Pątnicy z Gorzowa Wielkopolskiego wyruszą 31 lipca. Początkiem będzie Msza św. o godz. 6.00 w kościele pw. NMP Królowej Polski, a ok. godz. 7.45 grupy pielgrzymkowe wyjdą na szlak pierwszego etapu do Skwierzyny.

Grupy zielonogórskie rozpoczną swą pielgrzymkę 2 sierpnia Mszą św. o godz. 6.00 w konkatedrze św. Jadwigi, po czym wyruszą do Siedliska.

Głogów rozpocznie już 1 sierpnia Mszą św. o godz. 18.30 w kościele pw. NMP Królowej Polski, ale piesze pielgrzymowanie pątnicy zaczną dopiero nazajutrz, 2 sierpnia o godz. 6.30, wyruszając spod kościoła do Tymowej.

Z Zielonej Góry na Jasną Górę zmierzać będzie także 27. Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców „Warsztaty w Drodze”. Początek podczas Mszy św. 31 lipca o godz. 18.30 w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze, a wyjście na szlak 1 sierpnia.

Spotkamy się wszyscy razem 12 sierpnia na Jasnej Górze. Tego dnia o godz. 11.00 nastąpi przywitanie pielgrzymów przed jasnogórskim szczytem, a o godz. 12.00 rozpocznie się Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Bardziej szczegółowymi informacjami o grupach, ich przewodnikach, warunkach fizycznego i duchowego pielgrzymowania dysponują duszpasterze w parafiach. Zachęcam jeszcze raz, aby pod natchnieniem Ducha Świętego podjąć odważną decyzję wiary i wyruszyć na pielgrzymi szlak, a wszystkim pielgrzymom i tym, którzy ich wspierają, udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

+ Tadeusz Lityński
Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL