Nowy numer 3/2021 Archiwum

Boże, jaki świat jest piękny!

Nauczyciel, artysta, poeta – człowiek spoglądający na świat z dystansem i podziwem. Nie tylko z okien santockiej wieży. Autor oszczędny w słowach i doskonały kompan w podróży.

Kolejne samochodowe podróże wiodły na koniec Europy – Cabo da Roca nad Atlantykiem.

– Co za miejsca, co za zabytki! Konfrontowałem swoją wiedzę z realnymi obiektami. Boże, nie do wiary, jaki świat jest piękny… Tak wielkie wspaniałości stworzył człowiek – geniusz i kanalia. To stałe refleksje, które mi towarzyszą. Podziw dla możliwości człowieka i przerażenie, do czego jest zdolny – opowiada.

Następna podróż – przez Litwę, Łotwę, Estonię i Finlandię do norweskiego Nordkapp.

Ale jeszcze ciekawszymi podróżami okazały się wyjazdy rowerowe. Jerzy Gąsiorek przeszedł na emeryturę, miał 65 lat i postanowił wykorzystać czas maksymalnie, jak długo pozwoli na to zdrowie. Na początek wyjazd przez Ukrainę, Turcję, Gruzję do Armenii. – Daleka perspektywa. Zieleń, wzgórza, senne sioła i miasta-fortece, które przecież były nasze. Przypomniały mi się opisy Sienkiewicza: Żółkiew, Kamieniec Podolski, Zbaraż, wcześniej Poczajów, no i Krym. Z Sewastopola udałem się, wtedy jeszcze ukraińskim statkiem, przez Morze Czarne do Stambułu. Gwar, hałas i te wspaniałości z Hagią Sophią na czele. Znów przypomniały mi się cyfry, wymiary – tak często mówiłem o tej budowli młodzieży na lekcjach architektury. Anthemios Tralles i Izydor z Miletu… Nocowanie w głębokiej trawie w śpiworach pod rozgwieżdżonym niebem, a gwiazdy tak blisko i tak wyraźnie świecące… Kolejne mistyczne przeżycia! – opowiada podróżnik.

Druga wyprawa wiodła do Tallinna i z powrotem. Były też wyjazdy na Słowację, do północnej Rumunii. – Tyle dni podróży, tyle kilometrów… Ogrom przeżyć, nie sposób tego wszystkiego opowiedzieć. „Lepiej zużywać się niż rdzewieć” – to moja ulubiona dewiza życiowa. Póki mam siły, chęci i podstawowy sprzęt do przemieszczania się, będę kontynuował moje podróże. Tyle jeszcze do obejrzenia! – zapewnia.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama