Nowy numer 48/2020 Archiwum

Chcą być blisko ołtarza

Ks. Witold Lesner opowiada o Kubańczykach, którzy – odwrotnie niż Polacy – siadają w kościele w pierwszych ławkach, a nie ostatnich.

Krzysztof Król: Cieszy się Ksiądz z urlopu?

Ks. Witold Lesner: Każdy człowiek musi złapać dystans, aby powrócić z nową energią do pracy. A gdzie lepiej odpocząć niż w miejscach, które dobrze się zna. (uśmiech)

Od lutego posługuje Ksiądz w nowej parafii pw. św. Pawła w Jiguaní. To duża wspólnota?

Podobna do poprzedniej. Mamy trzy duże kościoły, jedną kaplicę i dwie wiaty kryte liśćmi palmowymi. Mieszka tu 48 tys. osób, ale na liturgii w niedzielę we wszystkich sześciu miejscowościach przychodzi ok. 350–400 osób. Moja parafia jest bardzo rozległa i sam nie byłbym w stanie zrobić wszystkiego – na misjach to norma, że bez osób świeckich nie da się funkcjonować. Ośmiu katechistów prowadzi większość spotkań. To oni przygotowują dzieci, młodzież i dorosłych do przyjęcia kolejnych sakramentów, a także prowadzą grupy parafialne. Natomiast do mnie należy dobre przygotowanie ich do tego. Pracy jest mnóstwo, więc cieszę się, że w październiku do parafii przyjadą dwie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych. To polskie siostry bezhabitowe ze wspólnoty założonej przez bł. Honorata Koźmińskiego. Na pewno będzie to wielkie wsparcie w katechizacji, ale też mam nadzieję, że zgodnie ze swoim charyzmatem zaczną uwrażliwiać wiernych na potrzebę przygotowania umierających do śmierci, pojednania z Bogiem i pogrzebu katolickiego. Przez pięć lat na Kubie byłem tylko na dwóch pogrzebach. Wystarcza im pochówek świecki.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama