Nowy numer 3/2021 Archiwum

Po co ludziom dożynki?

Zapytaliśmy uczestników diecezjalnych dożynek w Rokitnie, czym one są i czy istnieje dzisiaj potrzeba, aby je organizować.

Ks. Paweł Mydłowski,

Po co ludziom dożynki?

diecezjalny duszpasterz rolników. – Tradycja dożynek wywodzi się ze starożytności. Ludzie od zawsze składali w ofierze pierwociny. Najpierw bożkom, następnie wyznawcy judaizmu Jedynemu Bogu. Chrześcijanie przejęli tradycję przynoszenia Bogu pierwocin, czyli tego, co jest najpiękniejsze. To bardzo wrosło w duchowość wierzących. W naszej diecezji dziękczynienie za plony połączone jest z duchowością maryjną, przychodzimy do Matki Bożej, ofiarując Jej swoje życie. Rolnicy mają potrzebę kontynuacji tej tradycji, zapoczątkowanej przez przodków z głęboką pobożnością.

Stanisław Myśliwiec,

Po co ludziom dożynki?

rolnik, prezes Lubuskiej Izby Rolniczej. – Po żniwach rolnicy dziękują Panu Bogu za urodzaj, zbiory. Za wszystko, co się wydarzyło podczas z żniw. Po drugie jest to tradycja od dawien dawna. Dzisiaj jest 15 sierpnia, Wniebowzięcie Maryi, jedno z najważniejszych świąt kościelnych. Dożynki to czas, kiedy rolnicy zanoszą modlitwy i podziękowania za tegoroczne zbiory oraz prośby o szczęście i dobre zbiory w następnym roku. Żniwa zakończyliśmy, za chwilę wchodzimy w siewy pod przyszłoroczne zbiory, teraz jest optymalny czas modlitwy. Bardzo pięknie, że przypada to podczas święta kościelnego, które po latach zostało przywrócone. Dzięki Bogu uroczystość Wniebowzięcia NMP wróciła do kalendarza państwowego i może być obchodzona jak przed wojną.

Małgorzata Gołębiowska

Po co ludziom dożynki?

z Ośna Lubuskiego. – Podczas dożynek dziękujemy Maryi za opiekę. Pochodzę z rodziny rolniczej i wiem, jaka to jest ciężka praca. Dzisiaj dziękujemy i prosimy jednocześnie. Ludzie nie zdają sobie sprawy z wartości codziennego chleba. Praca rolników jest wyjątkowo ciężka. Człowiek właściwie nigdy nie ma wolnego. Ktoś, kto nie ma doświadczenia pracy na roli, nie potrafi docenić jej wartości. Konsumpcjonizm powoduje, że nie ma szacunku dla chleba. Kupujemy bochenek chleba, ale nie zdajemy sobie sprawy, ile tkwi w nim pracy. Tym bardziej należy szanować pracę drugiego człowieka.

Danuta Flaga

Po co ludziom dożynki?

z sołectwa Grabik. – Podziękowanie za plony, za urodzaj, za wszystko, co Pan Bóg daje nam z ziemi, co matka ziemia urodzi dla nas. Rolnik zbiera plony, a podczas dożynek można się cieszyć, dziękując Bogu za to, co zostało nam dane. Dożynki łączą się z odpoczynkiem od pracy, relaksem, są okazją do odwiedzin, zabawy, tańców. W modlitwie i radości dziękujemy Panu Bogu za Jego łaskawość. W Rokitnie dziękujemy przez Maryję za całoroczną opiekę nad rolnikiem i jego rodziną, że udało się zebrać plony ziemi. Dla mnie dożynki to czas dziękczynienia Panu Bogu za wszystko, co otrzymaliśmy, oraz czas radości i zabawy.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama